- W całym szpitalu już od dłuższego czasu słychać wiercenie, stukanie, szuranie... To ewidentne oznaki remontu - co jest aktualnie remontowane?
- O, właśnie, "aktualnie", a nie "remont" - to słowo klucz, bo my ciągle coś remontujemy. Staramy się stale podnosić poziom lecznictwa, bo remonty pomieszczeń wiążą się nie tylko z większą dostępnością i wygodą dla pacjentów, ale też z nowym, nierzadko nowocześniejszym sprzętem medycznym. Obecnie trwają dwa duże remonty na drugim piętrze - Oddziału Wewnętrznego i Pracowni Endoskopii, którą dodatkowo rozbudowujemy.
- Zacznijmy od Oddziału Wewnętrznego - kiedy zakończy się remont i co do tej pory zostało wykonane?
- Planujemy zakończyć remont w połowie 2025 roku i trzymamy się harmonogramu prac. Na tym etapie mamy wylane posadzki, postawione ścianki działowe, zamontowane parapety. Za nami są też prace tynkarskie i instalacyjne. Do końca tego roku wykonawca robót zacznie kłaść płytki, wykładziny i inne nawierzchnie. Kolejnym etapem będzie montaż sufitów podwieszanych.
- Czy Oddział Wewnętrzny aktualnie funkcjonuje?
- Tak, funkcjonuje, ale częściowo. Z użytkowania zostało wyłączone wschodnie skrzydło i to ono jest obecnie remontowane.
- W jaki sposób na remoncie skorzystają pacjenci?
- Estetyka przyjazna dla oka to niewątpliwie duża zaleta dla pacjentów. Poza tym wszystkie sale zostaną wyposażone w łazienkę i nowe łóżka, a w salach chorych zlokalizowanych od strony południowej zostaną zamontowane klimatyzatory. Planujemy również zakup nowego sprzętu medycznego. Standard wykończenia i funkcjonalność będą bardzo podobne do tych, jakie mamy w wyremontowanych salach na Oddziale Chirurgicznym.
- A co z Pracownią Endoskopii. Czy jej remont będzie oznaczał więcej przeprowadzanych badań?
- Taki właśnie mamy zamysł. Wspomniałem wcześniej, że Pracownia Endoskopii jest rozbudowywana, a to wiąże się z dwiema kwestiami - po pierwsze, ze wspomnianą już wyżej wygodą dla pacjentów, dla których powstaną dodatkowe pomieszczenia: miejsce, w których będzie można przygotować się do badania, oraz pokój wybudzeń, umożliwiający komfortowy odpoczynek po badaniach w znieczuleniu. Po drugie, rozbudowa daje nam możliwość rozdzielenia gastroskopii i kolonoskopii. Aktualnie dysponujemy tylko jedną salą i jednym stanowiskiem, na którym są przeprowadzane obydwa badania. W nowej pracowni będą dwie osobne sale - do gastroskopii i kolonoskopii, więc, podsumowując, tak - będziemy mieli możliwość przeprowadzania większej liczby badań.
- Kiedy pacjenci będą mogli skorzystać z nowej Pracowni Endoskopii?
- Oddanie nowych pomieszczeń pracowni jest zaplanowane na początek 2025 roku, więc jej remont powoli dobiega końca. W pomieszczeniach stoją już ścianki działowe, ściany są otynkowane, zostały zamontowane parapety, stolarka aluminiowa, wykonano instalacje, położono wykładziny i płytki. Obecnie jesteśmy na etapie prac wykończeniowych, takich jak malowanie ścian, montażu klimatyzacji i mebli oraz pozostałego wyposażenia.
- Takie duże remonty zapewne wymagają sporych pieniędzy...
- Zdecydowanie. Remont Oddziału Wewnętrznego jest możliwy dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego, Miasta Oława oraz samorządów gmin Oława, Jelcz-Laskowice i Domaniów, a wysokość tego wsparcia wyniosła 1 milion złotych. Nie ukrywam, że liczymy na dalsze wsparcie samorządów lokalnych, ponieważ koszt całego remontu wschodniego skrzydła to prawie 2,5 miliona złotych. Natomiast Pracownię Endoskopii remontujemy dzięki dofinansowaniu z Funduszu Medycznego w ramach programu inwestycyjnego w zakresie zadań polegających na modernizacji, przebudowie lub doposażeniu szpitalnych oddziałów ratunkowych i współpracujących z nimi pracowni diagnostycznych, a taką właśnie jest Pracownia Endoskopii.
- Powiedział pan, że szpital ciągle jest remontowany. Co zatem będzie następne?
- Planów modernizacji szpitala jest wiele. Z tych najbliższych jest przebudowa SOR-u, którą rozpoczniemy w przyszłym roku. Otrzymaliśmy również pozytywne rozpatrzenie wniosku o celowość inwestycji w związku z planem stworzenia nowego bloku operacyjnego wraz ze sterylizacją. Trwa wymiana tomografu komputerowego w Pracowni Obrazowej, co również wiąże się z pracami remontowymi, polegającymi na dostosowaniu pomieszczenia dla nowego, bardzo nowoczesnego sprzętu. Obecnie bierzemy także udział w konkursie na rozbudowę ZOL-u, planujemy otworzyć Oddział Geriatryczny, przenieść laboratorium centralne na 3 piętro w miejsce obecnej sterylizacji. Planów jest jak widać mnóstwo. Niektóre są już bardzo bliskie realizacji, inne pozostają póki co w strefie planowania. Ale jedno jest pewne - oławski szpital jest cały czas modernizowany.
Napisz komentarz
Komentarze