Każdy powinien podtrzymywać prawo innych do komunikowania się podczas interakcji z ludźmi w życiu codziennym w celu zwiększenia równości, sprawiedliwości i godności człowieka.
Dzięki współpracy międzyszkolnej uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Oławie wzięli udział w warsztatach na temat komunikacji alternatywnej i wspomagającej, które poprowadziły panie Agnieszka Żytecka-Baran oraz Magda Paluch – nauczycielki Zespołu Szkół Specjalnych im. Ireny Komorowskiej w Oławie wraz z uczniami Amelką i Grzegorzem.
Podczas warsztatu młodzież dowiedziała się, że możliwość komunikowania się jest jednym z podstawowych praw człowieka. Osoby z niepełnosprawnościami bądź po chorobie w wyniku, której utracili możliwość komunikowania się w sposób tradycyjny, również posiadają takie prawo. A dzięki komunikacji alternatywnej i wspomagającej mają taką możliwość.
Uczniowie poznali różne metody, sprzęty oraz narzędzia niskiej i wysokiej technologii, które pomagają na co dzień komunikować się w sposób alternatywy. W ramach ćwiczenia wykorzystując dostępny sprzęt mogli spróbować swoich sił i nawiązywali konwersację z naszymi gośćmi.
To był bardzo wartościowy czas i piękna lekcja, za którą serdecznie dziękujemy.
„Milczenie spowodowane brakiem mowy nigdy nie jest złotem. Wszyscy mamy potrzebę porozumiewania się i kontaktowania ze sobą nawzajem nie tylko jednym sposobem, lecz na wszystkie możliwe sposoby. Jest to podstawowa ludzka potrzeba, podstawowe ludzkie prawo. Co więcej jest to podstawowa ludzka siła” (Williams, 2000)
pedagog specjalny
Agnieszka Idzikowska
Napisz komentarz
Komentarze