Samochód dragster to specyficzny typ pojazdu zaprojektowany do udziału w wyścigach drag racing. Drag racing to forma wyścigów samochodowych, w której dwa pojazdy rywalizują ze sobą na prostym odcinku drogi. Przyspieszenie od 0-100 km/h jest poniżej 2 sekund. Drag racing wywodzi się z USA, gdzie wciąż jest tam bardzo popularny. Wyścig najczęściej odbywa się na odcinku ¼ mili, czyli 402,336 m), chociaż jest też rozgrywany na odcinku 1/8 mili (201 m).
Ten konkretny pojazd powstał w latach 90. XX wieku - był wtedy własnością kierowcy wyścigowego Roba Turnera. Rozebrany, w kawałkach czekał na swoją drugą szansę, która pojawiła się, gdy auto trafiło do Polski dzięki programowi TVN Turbo - Duda vs Szafrański. To oni podjęli się odbudowy legendarnego dragstera.
Dragstery mają ulepszone silniki tłokowe, choć zdarzają się wśród nich maszyny z silnikami odrzutowymi, bo w dragsterach najważniejsze jest duże przyspieszenie - na dystansie 402,336 metra samochody te nie osiągają pełnej prędkości, która mogłaby mieć decydujące znaczenie w dłuższym wyścigu. Ważna jest także aerodynamika pojazdu. Zwrotność nie odgrywa tu prawie żadnej roli, bo tor wyścigu pozbawiony jest zakrętów. Po osiągnięciu mety dragstery mają prędkość przekraczającą nawet 500 km/h, a najmocniejsze z nich zużywają nawet po 10 l paliwa na sekundę!
Chcesz zobaczyć naszego "oławskiego" dragstera? Muzeum Motoryzacji Wena czynne jest w najbliższych dniach codziennie oprócz 24, 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia 2025 roku. W pozostałe dni czynne w godz 9.00-17.00.
Napisz komentarz
Komentarze