Jakie lampy mogą trafić na taras? Czym się kierować podczas budowania systemu oświetleniowego w tym miejscu? Kilka wskazówek znajdziecie poniżej.
Oświetlenie na tarasie – kluczowe cechy lamp zewnętrznych
Oprawy oświetleniowe stosowane jako lampy zewnętrzne muszą wyróżniać się kilkoma konkretnymi cechami, wpływającymi na ich funkcjonalność, ale też bezpieczeństwo użytkowników.
Na co zwłaszcza zwrócić uwagę? Podstawą jest wysoki współczynnik ochrony IP, który gwarantuje, że dany produkt jest wodo- i pyłoszczelny. Zmniejsza to ryzyko, że do wnętrza dostanie się wilgoć bądź zabrudzenia, które mogłyby doprowadzić do zwarcia w instalacji – a w efekcie do uszkodzenia lampy lub, co gorsza, porażenia osoby korzystającej z niej.
Drugą sprawą jest sięgnięcie po oprawy wykonane z materiałów odpornych na niszczycielskie czynniki atmosferyczne. Wykorzystywanie lamp na zewnątrz sprawia, że są one nieustannie narażone na opady, zmiany temperatury czy promieniowanie UV. Dlatego należy wybierać wyłącznie rozwiązania z aluminium, tworzyw sztucznych lub szkła – które na długo zachowają optymalne parametry techniczne i piękny wygląd. Spory wybór takich lamp oferuje na przykład: Azzardo.com.pl.
Typy opraw oświetleniowych na taras – co może się przydać?
Na tarasach zazwyczaj urządza się kąciki rekreacyjne z wygodnymi zestawami mebli wypoczynkowych. To także miejsce do przechowywania rozmaitych przedmiotów. W końcu wiele tarasów stanowi przejście między domem a ogrodem. Trudno się zatem dziwić, że muszą tam trafić lampy, które zapewnią wygodę korzystania z tej strefy podczas relaksu, przemieszczania się lub wykonywania innych czynności. Do tego służą właściwie dobrane systemy oświetleniowe.
Jakie lampy zamontować na tarasie? Najczęściej sięga się po oprawy elewacyjne, w tym:
kinkiety,
oczka wpustowe,
reflektory.
Niekiedy uzupełnia się je także z pomocą odpowiednio zabezpieczonej taśmy LED.
Na zadaszonych tarasach można dodatkowo skorzystać z lamp sufitowych lub wiszących, zlokalizowanych centralnie nad zestawem wypoczynkowych, jak w przypadku strefowego oświetlenia w salonach.
Dobrym pomysłem, pod względem funkcjonalności i dekoracyjności, jest uzupełnienie lamp na tarasie o produkty rozmieszczone wokół niego. Mogą to być modele dogruntowe lub na słupkach – zapewniają światło oraz tworzą spektakularną grę świateł i cieni.
Systemy inteligentnego oświetlenia – sposób na wygodniejszy taras
Nowoczesne oświetlenie domu (i ogrodu) coraz częściej włącza się do kompleksowych systemów typu smart. To szansa na zdalne sterowanie poszczególnymi lampami lub grupami punktów świetlnych – za pomocą pilota, aplikacji mobilnej lub komend głosowych. Ponadto takie rozwiązanie pozwala na automatyzację – wystarczy zaprogramować wcześniej indywidualne harmonogramy lub skorzystać z czujników zmierzchu bądź ruchu.
Dzięki temu system działa niezawodnie, zwiększa się komfort korzystania z terenu, a niekiedy maleją także koszty związane z oświetleniem ogrodu.
Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne dla domu – odpowiednie lampy na tarasie
Lampy na tarasie pełnią funkcje praktyczne i ozdobne. Warto dobrać je w sposób przemyślany – stawiając na produkty trwałe, wpisujące się w odpowiedni styl aranżacyjny i typ przestrzeni. Dzięki temu spędzanie czasu na tarasie stanie się zdecydowanie przyjemniejsze, bez względu na porę dnia lub nocy.