Jak wybrać odpowiedni model? Jakimi kryteriami najlepiej się kierować? O tym przeczytacie poniżej.
Wybieramy rodzaj plecaka – odpowiedni model a charakter wypraw
Plecaki na wycieczki w góry dopasowuje się pod względem różnych wytycznych. Kluczowe jest przede wszystkim dobranie ich pod względem specyfiki wyjazdu. Do wyboru jest wiele wariantów produktów, w tym:
plecaki podręczne – na najpotrzebniejsze rzeczy, w tym zestawy EDC, które zawsze chcemy mieć przy sobie podczas np. krótkiego spaceru (dokumenty, lekki prowiant, butelka wody czy kurtka przeciwdeszczowa),
plecaki trekkingowe – idealne na jednodniowy wypad lub wycieczkę weekendową,
plecaki transportowe – o dużej pojemności, sprawdzają się podczas dłuższych eskapad, wymagających noszenia większej ilości sprzętu.
Można również wyróżnić bardziej specjalistyczne modele, które stosuje się w czasie np. wyjazdów z dziećmi (plecaki z nosidłem) czy wspinaczki (plecaki alpinistyczne). Dużą popularnością cieszą się też lekkie i praktyczne plecaki rowerowe dla miłośników przemierzania szlaków na dwóch kółkach oraz plecaki taktyczne dla miłośników survivalu. Dobrej jakości, trwałe i praktyczne modele oferuje choćby: Karaluch.com.pl.
Wyprawa w góry z plecakiem – jak duży model wybrać?
Pojemność plecaka górskiego zależy oczywiście od długości i typu wycieczki. Większe modele zabiera się na dłuższe wyprawy. Warianty najlżejsze przydają się podczas wspinaczki czy jazdy rowerem.
Na jednodniowe wycieczki najlepiej zabrać niewielkie plecaki, do 30 litrów. Średniej wielkości plecak, do 50 litrów, przydaje się w czasie wypadów weekendowych w góry. Jeżeli natomiast planuje się kilkudniową wędrówkę i zamierza się zabrać ze sobą pełny ekwipunek, w tym choćby namiot i akcesoria do przyrządzania posiłków, trzeba pomyśleć o jeszcze większych wariantach dostępnych na rynku (nawet do 100 litrów).
Kluczowe właściwości plecaków w góry
Dobrej jakości plecak turystyczny musi być przede wszystkim odporny na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki pogodowe, chroniąc zawartość przed zamoknięciem lub zniszczeniem. Materiał ma być trwały, lekki, a przy tym pokryty warstwą wodoodporną. Olbrzymie znaczenie ma system nośny (szelki, pasy), pozwalający na wygodne rozłożenie ciężaru, by plecak zapewniał komfort nawet podczas dłuższej wędrówki.
Co jeszcze wpływa na wygodę użytkowania? Przydatny plecak posiada wiele przegródek we wnętrzu, by łatwo rozmieścić wszystkie potrzebne przedmioty. Z zewnątrz natomiast zazwyczaj ma dodatkowe kieszonki, mocowania i troczki, by z pomocą karabińczyków zawiesić dodatkowe wyposażenie, które chce się mieć pod ręką.
Wyposażenie na górskie szlaki – znajdź idealny plecak dla siebie
Plecak w góry powinien być trwały i dopasowany do charakteru wycieczki, a także indywidualnych potrzeb użytkownika. Dopiero wówczas zapewni wygodę i przyjemność wędrowania – bez względu na porę roku i inne okoliczności.