Z pozoru wydawać się może, że obsługa wózka widłowego nie wymaga specjalnych kwalifikacji. Zgodnie z przepisami wystarczy:
- mieć skończone 18 lat,
- ukończyć szkołę podstawową,
- mieć badania lekarskie,
- ukończyć odpowiedni kurs,
- zdać egzamin.
W rzeczywistości spełnienie tych warunków jest niezwykle proste, co niestety przekłada się później na wykonywanie pracy i przestrzeganie warunków BHP. Wielu pracowników nie przestrzega ich w codziennej pracy, co jest przyczyną licznych wypadków. Najczęściej wynika to z:
- lekceważenia obowiązków spoczywających na pracodawcy,
- lekceważenia obowiązków przez operatora wózka widłowego,
- małych umiejętności operatora (nie doskonali swoich kwalifikacji).
Obowiązki pracodawcy
To przede wszystkim na pracodawcy spoczywa obowiązek przestrzegania przepisów dotyczących zapewnienia przestrzegania zasad BHP. Najważniejszym elementem jest używanie wózków widłowych zgodnie z ich przeznaczeniem i obowiązującymi przepisami. W magazynach zamkniętych mogą być używane wyłącznie wózki elektryczne (akumulatorowe). Na składach zlokalizowanych na przestrzeni otwartej mogą być stosowane wózki o napędzie spalinowym. Ze strony firmowej Dunpol - eksperta w dziedzinie wózków widłowych, dowiadujmy się, iż to na pracodawcy spoczywa obowiązek wstępnego przeszkolenia pracownika na konkretne stanowisko. To on decyduje o zatrudnieniu operatora wózka widłowego i powinien opierać się nie tylko na uprawnieniach formalnych, ale także sprawdzić jego umiejętności w praktyce. Warto także sprawdzić zdolność pracownika pod kątem zdobywania dodatkowych kwalifikacji i nowych umiejętności. Jest to bardzo ważne, ponieważ na rynku pojawiają się nowoczesne wózki widłowe zwiększające bezpieczeństwo pracy, ale wielu pracowników nie potrafi z nich korzystać, poprzestając tylko na umiejętnościach zdobytych na kursach.
Obowiązki operatora wózka widłowego
Przed rozpoczęciem pracy operator powinien sprawdzić poprawność działania wszystkich układów w wózku widłowym, zwłaszcza hamulcowego i podnośnikowego. Powinien zapoznać się także z trasami przejazdowymi i rodzajem ładunku, który będzie musiał przemieścić. To pozwoli mu odpowiednio zaplanować pracę i zachować środki ostrożności. Dodatkowo powinien przestrzegać przepisów dotyczących prędkości z jaką może poruszać się wózek widłowy oraz zasad rozmieszczania ładunków.
Częściowe źródło: www.dunpol.com.pl/naprawa-i-serwis-wozkow-widlowych
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze