-„Dzisiejsze wyróżnienie jest nie tylko symbolem uznania, ale także dowodem na to, że wspólnota lokalna może z sukcesem podejmować działania zapobiegające problemom uzależnień, wzmacniające jednocześnie więzi społeczne oraz poczucie odpowiedzialności za przyszłe pokolenia” – stwierdziła w swoim przemówieniu prof. Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Magdalena Szafranek, przewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego, ekspertka Fundacji Instytut Nowej Kultury.
Z całego serca podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w działania profilaktyczne: „władzom samorządowym wraz z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej przedstawicielom Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Oławie, pedagogom, dyrektorom szkół, instytucjom i organizacjom oraz mieszkańcom, którzy wspierają te inicjatywy. Dzięki Waszemu wysiłkowi Gmina Oława jest miejscem, w którym profilaktyka uzależnień nie jest tylko hasłem ale rzeczywistą misją i odpowiedzią na potrzeby społeczności.”
Po uroczystym wręczeniu certyfikatu rozpoczęła się pierwsza cześć konferencji podczas której profesor Magdalena Szafranek poruszała tematy, m.in. jak skutecznie przeciwdziałać przemocy wobec kobiet i dzieci, o cyberprzemocy wobec kobiet, diagnozie przemocy wobec dzieci w Polsce, o przemocy psychicznej i fizycznej wobec dzieci, o zachowaniu autodestrukcyjnych wśród dzieci i nastolatków. Drugą część konferencji prowadziła Jolanta Terlikowska, dyrektor programowa Instytutu Nowej Kultury, specjalistka ds. profilaktyki FASD. Przedmiotem wykładu był wpływ spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży, czyli o fizycznych i umysłowych wadach wrodzonych dzieci będących wynikiem działania alkoholu etylowego w okresie płodowym nazywany Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych – FASD.
Napisz komentarz
Komentarze