Z kredytów firmowych korzysta coraz więcej przedsiębiorstw. Powodów zwiększonego zainteresowania ofertą kredytową jest wiele: począwszy od chęci uzyskania dodatkowego wsparcia poprawiającego płynność finansową, a skończywszy na dążeniu do realizowania bardzo dużych inwestycji.
Kredyt dla firm dostosowany do potrzeb
Banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, proponując im wiele produktów finansowych wspierających prowadzenie działalności. Oferują już nie tylko obrotowy kredyt dla firm, ale również kredyt inwestycyjny, kredyt na realizację przetargu czy kredyt pod dotację. W efekcie różne są maksymalne kwoty kredytu, maksymalne okresy kredytowania czy oprocentowanie. Dzięki temu każdy przedsiębiorca ma szansę uzyskać wsparcie finansowe dostosowane do jego potrzeb i możliwości finansowych.
Kredyt firmowy – czy dla wszystkich?
Kredyt dla firm to produkt, który obwarowany jest wieloma wymaganiami. Chociaż każdy przedsiębiorca może się o niego ubiegać, nie wszyscy będą mogli z niego skorzystać. Z uwagi na bardzo wysokie kwoty kredytów, banki z dużą starannością oraz szczegółowością analizują wnioski i akceptują tylko te, które spełniają poszczególne kryteria. Aby móc ubiegać się o kredyt firmowy, należy:
- prowadzić działalność przez minimalny czas wymagany przez bank, np. co najmniej 6 miesięcy (tutaj wymagania każdego banku są zmienne),
- wykazać odpowiednio wysoką zdolność finansową,
- nie widnieć w bazach KRD, BIG-ach,
- mieć dobrą historię kredytową.
Oznacza to zatem, że kredyty nie są dostępne dla nowych firm oraz przedsiębiorców, którzy w przeszłości mieli problem ze spłatą zaciągniętych zobowiązań.
Ważne formalności
Formalności związane z ubieganiem się o kredyt dla firm zależą m.in. od rodzaju kredytu. Nieco inne wymagania dotyczą np. kredytów obrotowych czy linii w rachunku, a inne – kredytów inwestycyjnych, pod dotację czy kredytów dla wolnych zawodów. Najczęściej przedsiębiorca powinien dostarczyć takie dokumenty jak:
- oświadczenie dotyczące wyników prowadzonej działalności,
- zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami w ZUS oraz podatkami,
- oświadczenie właściciela firmy (oraz wspólników),
- wniosek kredytowy.
Często banki wymagają jeszcze założenia rachunku firmowego, który ułatwi obsługę zaciągniętego zobowiązania.
Napisz komentarz
Komentarze