Reklama
Inwestowanie w fundusze – 5 pytań do eksperta
- 10.08.2017 09:57 (aktualizacja 27.09.2023 11:20)
Każdy początkujący inwestor ma wiele wątpliwości. Czy inwestowanie jest bezpieczne? Jak zminimalizować ryzyko? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i obalamy najpopularniejsze mity inwestycyjne!
Czy inwestowanie jest tylko dla zamożnych?
Oczywiście, istnieje zależność między wysokością miesięcznych przychodów a ilością dokonywanych inwestycji, jednak przekonanie, że lokowanie pieniędzy w fundusze inwestycyjne jest przeznaczone wyłącznie dla osób bardzo zamożnych, to jeden z najpopularniejszych mitów. Chomikowanie pieniędzy w domu, a nawet na tradycyjnym koncie bankowym nie uchroni bowiem naszych oszczędności przed inflacją. Im więcej środków zainwestujemy, tym większa szansa na zysk, co nie oznacza, że lokowanie mniejszych sum jest zupełnie nieopłacalne. Musimy też pamiętać, że inwestując środki musimy się liczyć z możliwością straty. Minimalna kwota, jaką możemy zainwestować w fundusze, jest zazwyczaj niewielka, w większości towarzystw funduszy inwestycyjnych wynosi około 100 złotych. Dzięki temu osoby o nieco niższych dochodach również mogą zostać inwestorami.
Czy przekazanie środków do funduszu zawsze wiąże się z ryzykiem ich utraty?
Ryzyko inwestycyjne to gotowość do uzyskania przychodów niższych niż oczekiwane lub utraty części, a nawet całości środków ulokowanych w wybranym funduszu. Inwestowanie zawsze związane jest z podjęciem ryzyka. Jednak warto pamiętać, że im większe ryzyko, tym wyższy potencjalny zysk.
Czy istnieją sposoby na zminimalizowanie ryzyka inwestycyjnego?
Jak już powiedzieliśmy, każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Można jednak dążyć do jego zminimalizowania. Przede wszystkim należy sprawdzić, komu planujemy powierzyć nasze fundusze. Na stronie Komisji Nadzoru Finansowego znajdziemy listę ostrzeżeń publicznych, dzięki której możemy błyskawicznie zweryfikować dane Towarzystwo Inwestycyjne. Możemy także ograniczyć ryzyko, lokując pieniądze w kilku niezależnych od siebie funduszach, a także wybierając inwestycje konserwatywne, krótkoterminowe obarczone mniejszym ryzykiem, np. fundusze gotówkowe i pieniężne.
Komu powierzam pieniądze, inwestując w fundusze?
Fundusz jest zarządzany przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, które zatrudnia wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Wykupując jednostki w danym funduszu, powierzasz swoje pieniądze doświadczonym zarządzającym, których zadaniem jest pomnażanie Twoich środków.
Jak zabezpieczone są środki wpłacane do funduszu?
Nadzór nad funduszami inwestycyjnymi sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Funkcjonowanie każdego Towarzystwa Inwestycyjnego jest ściśle określone przez Ustawę o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi z dnia 20 kwietnia 2004 roku. Dzięki zapisom w ustawie każdy z podmiotów jest zobowiązany do systematycznego i zgodnego ze stanem faktycznym informowania inwestorów o swoich finansach. Ponadto nad prawidłowym działaniem funduszu nadzór sprawuje niezależny bank depozytariusz.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze