Reklama
2 września
godz. 19:00„Człowiek dla człowieka” Teatr Formy
Spektakl Ruchu, który powstał na bazie projektu Polsko- Niemieckiego pod nazwą Człowiek dla człowieka / Mensch fuer Mensch w 2016r. Z udziałem aktorów z Niemiec i Teatru Formy. Spektakl stał się rozwinięciem projektu, rozbudowany o nowe wątki i sceny, w którym również wezmą udział artyści z 3 krajów - Polski, Niemiec i Słowacji. Inscenizacja w połączeniu ze współczesnymi zagadnieniami psychologii społecznej tworzy spektakl pantomimy inspirowany filmem z 1974 r. niemieckiego reżysera filmowego i teatralnego Reinera Wernera Fassbindera pt. "Strach zżerać duszę" ("Angst essen Seele auf"), gdzie głównym motywem jest asymilacja w Niemczech marokańskiego imigranta, który zakochuje w dużo starszej od siebie kobiecie. Motyw ten stał się inspiracją do stworzenia scenariusza spektaklu. Myślą przewodnią zarówno filmu, jak i projektu jest szeroko pojęta tolerancja wobec inności, koloru skóry, ubioru, sposobu spędzania czasu wolnego, stosunku do drugiego człowieka. Autorów sztuki szczególnie interesuje stosunek do ludzi różnych narodowości, którzy przybywają i osiedlają się masowo w krajach EU m.in. takich jak Niemcy czy Polska. W spektaklu scenografia i aktorzy tworzą gamę kolorów tj. biały, czerwony, czarny i żółty, które symbolizują naszą różnorodność i bogactwo kulturowe. Temat projektu jest aktualny i żywy, zmusza do weryfikacji naszej otwartości na innych ludzi, stawia pytanie o jej granice oraz jak je wytyczyć, zachowując godność należną człowiekowi.
3 września godz. 20:30 „Golem Godula” Teatr Mały w Tychach
„…król cynku, król węgla… diabeł z Rudy.”
Teatralne widowisko plenerowe na podstawie mitów i legend o Karolu Goduli.
Mówiono, że parał się alchemią, że miał konszachty z diabłem. Że sam był diabłem. Dorośli straszyli nim dzieci, a sami fantazjowali o zgromadzonym przez niego i ukrytym w kopalniach majątku. Karol Godula sam skazał pamięć o sobie na półmrok ludowych podań i mitów, skutecznie niszcząc dokumenty i zdjęcia, które mogły potomnym przybliżyć jego prawdziwą historię. Co wiemy na pewno? Chłopiec z biednej rodziny, przygarnięty i obdarowany wykształceniem oraz skromnym majątkiem przez hrabiego Ballestrema, śląskiego magnata i przemysłowca. Napadnięty i okrutnie okaleczony za młodu, obrócił całą swą energię i niezwykły, wizjonerski geniusz w budowę sieci nowoczesnych hut i kopalni. Wkrótce sam stał się jednym z najmożniejszych przemysłowców na Śląsku. Nazywano go królem cynku, królem węgla… ale też diabłem z Rudy. Kalectwo i oszpecona twarz, wraz z piętnem jakie wywarły na jego psychice, wreszcie zawiść gminu, z którego przecież się wywodził i pogarda szlachty, która tego pochodzenia mu nie zapomniała, wzniosły mur między Karolem Godulą, a jemu współczesnymi. Strach i podziw zaowocowały całą mitologią fantastycznych, faustowskich bajań na jego temat. Niemal cały swój majątek Godula zapisał sześcioletniemu dziecku, obcej mu sierocie. Dlaczego? Legenda mówi, że widząc inne dzieci, wyszydzające i rzucające kamieniami w kulawego wariata, małej Joasi zrobiło się żal starszego, samotnego pana i … dała mu bukiet polnych kwiatów.
Scenariusz i reżyseria: Jakub Kabus
Produkcja jest efektem współpracy Tyskiego Teatru Małego i Teatru Hom
Muzyka:
Fragmenty ścieżki dźwiękowej filmu „Kundun” Philipa Glass’a oraz fragmenty ścieżki dźwiękowej filmu „Ravenous” Michael’a Nymana.
Obsada:
Młody Karol Godula – Kamil Ciesielski
Karol Godula – Grzegorz Król
Dziewczyna – Katarzya Kabus
Dziecko – Filip Kruszyna
Kobieta- Natalia Kruszyna
Górnicy - Janusz Niedbał, Michał Dorda, Tomasz Frąszczak
Dziewczęta w Karczmie – Daria Dorda, Anna Swoboda
Karczmarz – Piotr Kumor
Hrabia Ballestrem – Cezary Kruszyna
Golem – Jakub Kabus
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze