Reklama
Pielgrzymi trafią też do nas
- 05.05.2016 12:50 (aktualizacja 27.09.2023 13:55)
Oława/Jelcz-Laskowice Szykują się
To będzie największa impreza ostatnich lat. W Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży. W organizację włącza się cała Polska, w tym Jelcz-Laskowice i Oława
Żeby podkreślić skalę tego wydarzenia, wystarczy spojrzeć na liczby. W 2012 roku na mistrzostwa europy w piłce nożnej do naszego kraju przyjechały 3 miliony kibiców. Teraz szacuje się, że w ŚDM może wziąć udział 2,5 miliona osób. I wszyscy spotkają się w jednym miejscu, w Krakowie!
Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkanie katolików z całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i papieżem gromadzą się, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Pomysłodawcą był święty Jan Paweł II, który po raz pierwszy zaprosił młodych pielgrzymów do Rzymu w 1984 roku. Siedem lat później ŚDM trafiły do Polski, konkretnie do Częstochowy. Po śmierci JP II kontynuatorem jego idei był Benedykt XVI. W 2013 roku papież Franciszek w Rio de Janeiro ogłosił, że następne spotkanie młodzieży odbędzie się w Krakowie.
Bieg i spotkanie z uchodźcami
ŚDM będą się odbywały od 25 do 31 lipca. Niektórzy pielgrzymi przyjadą jednak do Polski wcześniej, na spotkania w diecezjach, które rozpoczną się 20 lipca. Będzie to czas integracji oraz poznawania kultury i topografii danego regionu. Goście będą uczestniczyli w wycieczkach, wspólnych zabawach oraz projektach, przygotowanych przez organizatorów. Większość wydarzeń przed rozpoczęciem centralnych obchodów ŚDM, organizują miasta diecezjalne. Do Oławy trafi 350 osób, które autokarami będą przewożone do Wrocławia. Nie oznacza to jednak, że Oława będzie tylko bazą noclegową.
W mieście powstał komitet organizacyjny. Od strony świeckiej przewodniczy mu Małgorzata Gulka. Pomaga jej Tomasz Wilgosz, który opowiedział nam, na czym polega ich rola w przygotowaniach do ŚDM: - Tak naprawdę większość pielgrzymów przyjedzie bezpośrednio do Krakowa. Ale będą też tacy, którzy wcześniej wybiorą się na dni w diecezjach. I nasza w tym rola, żeby się nimi zaopiekować. Musimy im znaleźć noclegi i zorganizować czas, podczas dwóch dni, które spędzą w Oławie.
Dawid Feliszek koordynuje organizacje Światowych Dni Młodzieży w Jelczu-Laskowicach
Symbole w Oławie
Spotkaniu towarzyszą znaki podarowane przez Jana Pawła II. Są to krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikona Matki Bożej "Salus Populi Romani". Te symbole krążą po świecie, gromadząc na modlitwie i adoracji tysiące ludzi każdego dnia.13 kwietnia 2014 papież Franciszek przekazał je polskiej młodzieży. Właśnie wtedy rozpoczęła się ich peregrynacja po polskich diecezjach. 4 kwietnia 2016 trafiły do Oławy, konkretnie do parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Po mszy długa kolejka wiernych ustawiła się do krzyża oraz ikony, przekazanej przez Jana Pawła II. Potem odbyło się czuwanie modlitewne, a na koniec Droga Światła, czyli procesyjne przeniesienie do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła.
Do zgromadzenia się wokół symboli ŚDM zaproszono wszystkich, nie tylko młodych, ponieważ Światowe Dni Młodzieży to święto całej społeczności. Byli więc członkowie różnych parafii - starsi i młodsi. To pierwszy raz, gdy w Oławie naprawdę można było poczuć atmosferę zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.
Kolejnymi przystankami peregrynacji były Brzeg, Milicz i Trzebnica. Ostatecznie znaki trafią do Krakowa.
Duchownymi koordynatorami ŚDM w naszym powiecie są ks. Paweł Pomarański (parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia w Oławie) oraz ks. Dariusz Janiak (parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach). Chętni, którzy chcieliby przyjąć pielgrzymów lub w inny sposób włączyć się w organizacje imprezy, mogą się do nich zgłaszać.
Kamil Tysa [email protected]
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze