Reklama
"Godnie i bez politycznego lansu"
- 04.05.2016 11:16 (aktualizacja 27.09.2023 13:55)
Tak ocenił jeden z mieszkańców Oławy sposób uczczenia 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nie tylko godnie, ale i zgodnie w centralnym punkcie stolicy powiatu oławskiego, świętowali jubileusz przyjęcia epokowego dokumentu przedstawiciele lokalnych samorządów, organizacji społecznych, przedsiębiorstw, firm i instytucji, służb mundurowych i placówek oświatowych. Aktywnie uczestniczyli oławscy harcerze, rozdając zgromadzonym narodowe flagi. Obecni byli także kombatanci, Sybiracy i politycy z różnych ugrupowań
Uroczystości rozpoczęły się wczesnym popołudniem we wtorek 3 maja, na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Pomnikiem Losów Ojczyzny. Przybyłych powitała Anna Ślipko - dyrektor oławskiego Centrum Sztuki. Działająca przy tej instytucji orkiestra dęta, pod batutą kapelmistrza Tadeusza Mroczka, odegrała hymn państwowy, po czym młodzież z klasy II b Gimnazjum nr 1 w Oławie, przygotowana przez nauczyciela historii Lidię Szeligiewicz, przypomniała w montażu słowno-muzycznym historię i znaczenie tej szczególnie ważnej dla Polski i Polaków daty, jaką jest dzień 3 maja. Gimnazjaliści zakończyli swój występ dostojnie wykonanym polonezem - polskim tańcem narodowym, zaaranżowanym specjalnie na oławską uroczystość trzeciomajową przez szkolną wuefistkę Małgorzatę Januszkiewicz.
W obecności pocztów sztandarowych i przy dźwiękach werblistów orkiestry dętej, delegacje złożyły kwiaty i wieńce pod pomnikiem. Po odegraniu "Roty", członkowie Bractwa Rycerskiego strzałami na wiwat z hakownic dali sygnał do marszu w stronę sanktuarium NMP Matki Pocieszenia, gdzie pod przewodnictwem kapelana oławskich kombatantów i strażaków, księdza Stanisława Bijaka, odprawiona została uroczysta msza święta, w intencji Ojczyzny.
Wygłaszający kazanie gospodarz świątyni ksiądz proboszcz Tomasz Czabator zwrócił uwagę na podwójne znaczenie trzeciomajowego święta - ważnego dla świeckiego państwa, jako ostoi bytu narodowego oraz fundamentu wolności i demokracji, a także dla Kościoła katolickiego, który czci w tym dniu Najświętszą Maryję Pannę - Królową Polski, główną patronkę Ojczyzny. Kapłan przypomniał, że uchwalona 3 maja 1791 roku przez polski Sejm Wielki konstytucja była pierwszym tego typu dokumentem w Europie i drugim na świecie, po amerykańskiej ustawie zasadniczej. Miała uratować państwo polskie, a paradoksalnie spowodowała jego upadek, mobilizując wrogich sąsiadów do zwiększenia agresji i przeprowadzenia kolejnych rozbiorów. Ale Konstytucja 3 Maja zaszczepiła w Polakach na trwałe dążenie do wolności oraz demokracji, a tym samym znacząco pomogła w utrzymaniu narodowego bytu i w odbudowie polskiej państwowości - po długim okresie niewoli.
Kościelne uroczystości zakończyły się koncertem pieśni patriotycznych, w wykonaniu solistki wrocławskiego Teatru Muzycznego Marzenny Wojak, której akompaniowała Katarzyna Kluczewska.
Tekst i fot.: Krzysztof A. Trybulski [email protected]
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze