Reklama
Komendant: bezpieczeństwo na drogach to sól w naszym oku
- 04.03.2016 14:51 (aktualizacja 27.09.2023 14:22)
Oława Plany i problemy
Priorytetem policji w 2016 roku ma być poprawa sytuacji w ruchu drogowym. Jednym z tematów jest brak właściwego oznakowania przejść dla pieszych
W 2015 roku w Oławie doszło do 22 wypadków i 330 kolizji drogowych. Zginęło 2 osoby, 20 zostało rannych. Szef powiatowej policji mł. insp. Dariusz Kokornaczyk mówił 23 lutego na posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Rady Miejskiej w Oławie o działaniach, które mają zmniejszyć zagrożenie w ruchu drogowym. Są to: nadzór (większa obecność policjantów na ulicach) oraz analiza miejsc najbardziej zagrożonych (poprawa oznakowania i inne działania związane z inżynierią ruchu drogowego). Nie bez znaczenia jest prewencja. - To sól w naszym oku, podejmiemy zdecydowane działania - zapowiada Kokornaczyk.
Magdalena Ziółkowska, przewodnicząca Rady Miejskiej poruszyła problem niewłaściwego oznakowania przejść dla pieszych, co może wpływać na wzrost zdarzeń w tym miejscu: - Uważam, że to stan bardzo niepokojący. Na pasach pieszy powinien być bezpieczny. Są różne przyczyny tego. Możemy to zmienić, bo mamy wpływ na oznakowanie.
Radna mówiła, że na wielu przejściach nie ma właściwego oznakowania pionowego (znak D 6), choć powinien stać przy każdym przejściu (Ziółkowska zwróciła się o opinię w tej sprawie do Ministerstwa Infrastruktury). Znak gwarantuje bezpieczeństwo, zwłaszcza w zimie, gdy pasy są zasypane śniegiem. Często też są niewidoczne, niepomalowane, albo słabo oświetlone. Konsekwencje tego mogą być poważne. - Zgodnie z przepisami, jeżeli nie ma oznakowania D 6, przejście nie istnieje - mówiła radna Ziółkowska. - W Oławie też nie ma tych znaków.
Pytała, czy policja zatwierdza organizację ruchu drogowego, jakie mogą być konsekwencje dla kierowców oraz czy zarządcy dróg współpracowali z tym zakresie z policją.
Zdaniem komendanta Dariusza Kokornaczyka prooblem ten dotyczy także rowerzystów, niedawno doszło do potrącenia na pasach. Trwa przegląd oznakowania w mieście, sprawdzane są także przejścia dla pieszych. Oprócz znaków, ważna jest także widoczność - w niektórych miejscach przejścia warto doświetlić. Policja zwróciła się w tej sprawie do zarządców dróg. - Niestosowanie się ze strony kierowców do nakazu zachowania szczególnej ostrożności na przejściach grozi zaostrzoną odpowiedzialnością karną - tłumaczył komendant.
Problemy z rowerzystami i pieszymi na przejściach oraz ścieżkach rowerowych sygnalizowała przewodnicząca komisji bezpieczeństwa Wanda Nosek. Policja wytypowała miejsca, gdzie dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Jednym z nich jest ul. Kutrowskiego.
Temat niebezpiecznych przejść dla pieszych powił się także na sesji Rady Powiatu. Zgłosiła go radna Anna Leszczyńska.
Monika Gałuszka-Sucharska [email protected]
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze