Przedstawimy niektóre nasze propozycje. Jeżeli uważacie, że inne wydarzenia również zasługują na wyróżnienie, wpisujcie swoje propozycje w komentarzach. Kliknij, aby powiększyć
1. Premiera "Czasów"- pierwszego oławskiego musicalu Odbyła się 17 stycznia. Bez wątpienia - sukces. Sztukę, wyprodukowało oławskie "Centrum Sztuki", napisał Szymon Barabach, muzykę skomponował Krzysztof Borowicz, a wyreżyserował Mariusz Kilian. W musicalu zagrali oławianie, rzecz dzieje się w różnych zakątkach Oławy - miasta, na które autor spogląda z czułością, humorem i ironią. Produkt na wskroś lokalny, zagrany wielokrotnie przy komplecie widowni.
2. Początek serii podpaleń apteki W nocy z 16 na 17 lutego po raz pierwszy podpalono aptekę "Non stop". Sprawca wybijając okno wrzucił do apteki "koktajl Mołotowa". Zapoczątkowało to serię podpaleń. Właściciel czuł się zastraszany, ale postanowił się nie poddawać. Policja ujęła podpalacza, ale do dziś nie udało się ustalić zleceniodawcy podpaleń.
3. Zbyszek Śmiech - nasz bohater Na pozór zwyczajny człowiek. Mieszkaniec Jelcza-Laskowic odebrał 6 marca na gali w Muzeum Powstania Warszawskiego nominację do nagrody Jana Rodowicza "Anody" za wyjątkowy czyn - uratowanie tonącego dziecka. Stracił przez to nogi, ale zyskał nowe życie. Skromny, uczciwy, dziś pomaga innym.
4. Oława ma swoje piwo Osiem zbiorników, trzynaście tysięcy litrów. 5 marca w oławskim browarze "Probus" rozpoczęto proces warzenia piwa. Wkrótce otwarto browar i restaurację, a miejsce zaczęło przyciągać oławian i ich gości. Nowy lokal na kulinarnej mapie miasta szybko zyskał zwolenników, podobnie jak złoty napój, doceniany przez smakoszy i znawców.
5. Osiemnastka "Tęczy" Najbardziej znane i najstarsze oławskie stowarzyszenie, zajmujące się rehabilitacją niepełnosprawnych dzieci i dorosłych obchodziło 13 marca 18. urodziny. Z jego pomocy korzysta ponad 200 podopiecznych, obejmuje opieką dzieci od pierwszych dni życia, głównie z dysfunkcjami centralnego układu nerwowego. Od lat szefuje mu z sukcesem Wiesława Pohoriło.
6. Trzy nowe hale sportowe Gratka dla miłośników sportu. Rok obfitował w nowe obiekty sportowe. Nowoczesnych hal doczekali się mieszkańcy Wierzbna, Gaci i Jelcza-Laskowic. 20 marca uroczyście otworzono pierwszą - halę w Wierzbnie. To obiekt od lat planowany, o którym marzyła gmina Domaniów. W późniejszych miesiącach otwarto obiekty w pozostałych miejscowościach. Odbywają się w nich zajęcia sportowe i imprezy.
7. W Oławie od 70 lat W 2015 roku przypadła 70. rocznica polskiego osadnictwa na Ziemi Oławskiej. Z tej okazji w maju odbyły się: historyczna konferencja naukowa, otwarcie wystawy "70 lat temu. Pierwsze dni w Oławie"oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej na ścianie ratusza. Głównym celem było upamiętnienie trudu pierwszych, powojennych osadników. Swoje 70-lecia świętowały także sołectwa, środowiska sportowe i szkoły.
8. Powrót kina "Odra" Oławianie czekali na to od lat. Na przekór malkontentom, w kinie "Odra" znów można oglądać filmy. Kino wróciło do Oławy, na ul. Młyńską ku zadowoleniu ciągle powiększającej się widowni. 29 maja zainaugurowano jego działalność, a pierwszymi widzami byli uczniowie oławskich szkół. Kino należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.
9. Koniec MKS Oława To był smutny moment dla sportowców, działaczy i kibiców piłkarskiego klubu i koniec pewnej epoki. 24 czerwca na nadzwyczajnym walnym zebraniu członków największego oławskiego klubu sportowego, podjęto uchwałę o ogłoszeniu upadłości. W miejsce dawnego klubu powstał "KS Oława 1945".
10. Magda Gessler w Jelczu-Laskowicach Wizytę ekipy programu "Kuchenne Rewolucje" trudno uznać za wielkie wydarzenie, ale z pewnością budzące duże zainteresowanie i wiele emocji. Przemianę restauracji "Boczek i Spółka" w "Chrup Chrup Kartofel" obserwowano w wypiekami na twarzy, jelczanie dzielnie wystawali przed lokalem, a jelczański odcinek można uznać z jeden z zabawniejszych w tym sezonie.
11. Powiat bez posła W tym roku odbyły się wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu. Z naszego powiatu mieliśmy kilkunastu kandydatów do Sejmu. O trzecią kadencję ubiegał się Roman Kaczor z Platformy Obywatelskiej, ale tym razem bezskutecznie. Oława została bez posła. Najbliżej mandatu byli Zdzisław Brezdeń z Prawa i Sprawiedliwości i Edyta Kubik z KWW "Kukiz`15".
12. Komenda policji w nowej odsłonie 18 grudnia otwarto Komendę Powiatową Policji w Oławie po przebudowie. Inwestycję sfinansowano z budżetu państwa, w ramach programu "Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji". Działkę pod budowę przekazało miasto, projekt i dokumentację sponsorował powiat. Modernizacja kosztowała ok.11,5 mln zł.
opr. Monika Gałuszka-Sucharska, fot. arch. GP-WO
Napisz komentarz
Komentarze