Reklama
Najpiękniejszy wieniec w powiecie i szansa na kolejną nagrodę
- 10.09.2015 09:51 (aktualizacja 27.09.2023 15:22)
Była to już siódma edycja konkursu ogłoszonego przez Zarząd Powiatu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku rywalizację zwyciężyli przedstawiciele sołectwa Chwalibożyce, którzy otrzymają nagrodę główną w wysokości 1.500 zł. Ponadto autorzy wieńca będą mieli prawo reprezentowania powiatu na dożynkach wojewódzkich w Miliczu
W siódmej edycji konkursu o miano najpiękniejszego walczyło 49 wieńców dożynkowych. Rywalizacja polegała na wykonaniu wieńca przy wykorzystaniu naturalnych materiałów - zbóż, kwiatów, ziół, nasion, owoców i warzyw, etc. Celem konkursu jest upowszechnianie i kultywowanie tradycji obrzędów dożynkowych, związanych ze świętem plonów, podtrzymanie i pielęgnowanie różnorodności staropolskich obyczajów oraz promocja dorobku cywilizacyjnego polskiej wsi.
Aby wyłonić najpiękniejszy tegoroczny wieniec członkowie powołanej przez starostę na tę okoliczność komisji konkursowej, 29 i 30 sierpnia oraz 6 września odwiedzili miejsca, gdzie twórcy wieńców eksponowali efekty swojej, często wielotygodniowej, pracy. Komisja dokonała przeglądu wieńców dożynkowych w trzech gminach: Gmina Oława, Gmina Jelcz-Laskowice oraz Gmina Domaniów.
Zdaniem oceniających, najpiękniejszy - a zarazem spełniający wszystkie kryteria regulaminu konkursu - wieniec w powiecie wykonali mieszkańcy Chwalibożyc. Przyznano im pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 1.500 zł oraz prawo reprezentowania powiatu oławskiego na dożynkach wojewódzkich, organizowanych 13 września przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w Miliczu.
Nagrody finansowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Oławie przyznano również za pozostałe miejsca na podium. Na drugim miejscu uplasował się wieniec z Niemila (1000 zł), a trzecie miejsce zajął wieniec z Wierzbna (500 zł).
Komisja, w skład której weszli trzej przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Oławie oraz reprezentant środowiska artystycznego oceniając efekt finalny często wielotygodniowej pracy, kierowali się następującymi kryteriami: zgodnością z tradycją w zakresie kompozycji, użytych materiałów i techniki wplatania, jego bogactwem i różnorodnością użytych materiałów takich jak kłosy, ziarno zbóż, owoce, warzywa i inne surowce naturalne oraz walorami estetycznymi i ogólnymi wyrazem artystycznym.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Oławie
Fot. www.gazeta.olawa.pl
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze