Była dolnośląska kurator oświaty odeszła 9 marca, po długiej i ciężkiej chorobie. Pochowano ją z honorami 14 marca, w Wojnowicach (gmina Czernica), gdzie mieszka jej siostra. Urodzona w Świebodzinie Grażyna Čupaila-Tomaszewska miała 62 lata. Była absolwentką Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W czasach PRL-u pracowała jako polonistka w krzyżowickim Zespole Szkół Rolniczych i we wrocławskiej SP nr 20. W latach 1981 - 1987 była pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego. Działała aktywnie w podziemnej "Solidarności". Internowana w stanie wojennym, spędziła prawie rok w milicyjnym środku odosobnienia w Darłówku. Po zmianach politycznych, w 1990 roku została wrocławskim, potem dolnośląskim, kuratorem oświaty. Była gorącą zwolenniczką przekazywania szkół samorządom lokalnym. Udzielała się w strukturach samorządowych - była m.in. wiceprzewodniczącą i przewodniczącą wrocławskiej Rady Miejskiej. Za zasługi dla oświaty odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a pośmiertnie uhonorowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Często gościła w naszym powiecie. Z jej inicjatywy utworzono w 1991 roku oławską Delegaturę Zamiejscową wrocławskiego Kuratorium Oświaty. Pomogła także w rozbudowie SP nr 4 i przeniesieniu SP nr 7 do powstałego tam łącznika.
Solidarni odchodzą
W ubiegłym tygodniu, niemal dzień po dniu, zmarły dwie osoby, silnie związane z ruchem społecznym "Solidarność" - Grażyna Čupajla-Tomaszewska i Janusz Łaznowski
- 21.03.2015 09:14 (aktualizacja 27.09.2023 15:51)
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze