Ostatnia sesja Gminnej Rady Narodowej w Laskowicach Oławskich odbywała się 6 stycznia 1987, w kinie "Opty", dziś już nieistniejącym. Wtedy rozwiązano GRN i powołano Miejsko-Gminną Radę Narodową, realizując postanowienie Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu z 27 grudnia 1986.
Oficjalne początki
Na inauguracyjne posiedzenie M-GRN przybyli: Zygmunt Surowiec - sekretarz Rady Państwa, Ryszard Badura - przewodniczący WRN we Wrocławiu oraz Janusz Owczarek - wojewoda wrocławski. Akt nadania praw miejskich przekazał Zygmunt Surowiec I sekretarzowi KG PZPR Franciszkowi Putowi. Do czasu wyboru przewodniczącego M-GRN, sesji przewodniczył radny-senior Leonard Bagiński, dziś już nieżyjący. Funkcję przewodniczącego M-GRN powierzono Zbigniewowi Jankowskiemu, który przed utworzeniem miasta przewodniczył GRN w Laskowicach Oławskich. Na jego zastępców wybrano Franciszka Puta, Romana Mroza (dyrektora ZDUNG) i Wita Suchego (sekretarza KZ PZPR w JZS). Oprócz nich, w skład prezydium M-GRN weszli szefowie stałych komisji problemowych: Andrzej Jaworski, Wojciech Kasprzyk, Władysław Jeliński, Zdzisław Nowacki, Tadeusz Wygoda i Stanisław Żabski.
Wojewoda podkreślił miastotwórczą rolę Jelczańskich Zakładów Samochodowych oraz prawidłową symbiozę fabryki z otaczającym ją regionem. Przekazał również dar WRN dla Jelcza-Laskowic - 20 mln złotych na cele gospodarki komunalnej oraz na remonty dróg.
Dyrektor JZS Jan Dalgiewicz przypomniał rodowód wsi Jelcz i Laskowice Oławskie, które połączono w jeden organizm miejski. Mówił też o tych, którzy po II wojnie światowej na tej ziemi utrwalali władzę ludową. Zapewnił, że fabryka nadal będzie pomagała miastu i przekazał dar załogi JZS - księgę pamiątkową, a także zadeklarował 1 mln złotych na cele kulturalne. Taką samą kwotę zapewnił Julian Newlaczyn - dyrektor "Polmozbytu". Załogi Zakładu Mleczarskiego (obecnie już go nie ma) oraz Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" zobowiązały się do wykonania - w czynie społecznym - prac służących miastu, na wartość po około 1 mln złotych. Poinformowali o tym ówcześni szefowie tych przedsiębiorstw - Kazimierz Jankowski i Stanisław Dziekoński.
Reklama
Udany i najtrwalszy produkt JZS Jelcz
1 stycznia 1987 pojawiło się na mapie Polski nowe miasto, o nazwie Jelcz-Laskowice. Stało się to na podstawie uchwały Rady Państwa PRL z 15 grudnia 1986
- 07.03.2012 11:55 (aktualizacja 27.09.2023 16:48)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze