Opinie mieszkańców
Z badań prowadzonych w roku 1989 wynika, że nadanie praw miejskich J-L aprobowała mniej niż połowa badanych. W roku 1993 współczynnik aprobaty kształtował się na poziomie 67 proc. Podobnie przedstawiały się wyniki badań, które dotyczyły nazwy nowego miasta. W 1989 roku 40 proc. respondentów nie miało zastrzeżeń do przyjętej nazwy. Oponenci uważali, że nazwa powinna być inna, np.: Laskowice lub Jelcz, Jelcz Nowy, Jelczkowice lub Lasielcz. Po upływie czterech lat współczynnik aprobaty dla przyjętej nazwy wynosił 72 proc. Można przyjąć, że nazwa miasta już nie budzi większych emocji. Na pewno jest oczywista dla tych, którzy "żyją z nią" od jej urodzenia.
Autor opracowania badał też przywiązanie do miasta. Okazało się, że zdecydowana większość mieszkańców nie miała zamiaru wyprowadzić się z J-L, mimo pewnych dotkliwych niedostatków (brak usług z zakresu kultury, pustynia kulturalna, nieestetyczny wygląd i słaby rozwój miasta, brak centrum, perspektyw, usług i mieszkań, zła komunikacja wewnętrzna itp.). Z badań wynika, że w latach 1989-1993 wzrastała liczba mieszkańców niezamierzających zmieniać miejsca zamieszkania. Zdaniem Bagińskiego, można w tym upatrywać procesu postępującej stabilizacji społecznej i wzrostu akceptacji miasta.
Respondenci wskazywali też, na jakie sprawy miejskie należy zwrócić szczególną uwagę. To przede wszystkim konieczność rozwiązania problemów zatrudnienia, zapewniającego większą wielokierunkowość. Badani uważali, że należy dać różnorodną ofertę zatrudnienia, a nie tylko możliwość i zgoła konieczność zatrudnienia w jednym dużym zakładzie - Jelczańskich Zakładach Samochodowych.
Udział JZS
W opracowaniu czytamy: - Po wojnie Laskowice Oławskie i Jelcz, wchodzące w skład obecnego miasta, niczym się nie wyróżniały pośród okolicznych miejscowości, a głównym zajęciem tu osiadłej ludności było rolnictwo. Dopiero utworzenie Jelczańskich Zakładów Samochodowych, w roku 1952, spowodowało dynamiczne ożywienie... JZS dynamicznie zwiększały produkcję z 4800 pojazdów w roku 1966 do 11700 w latach 1975 i 1976. Zapotrzebowanie na mieszkania ciągle wzrastało... W roku 1977 zatwierdzono plan ogólny zagospodarowania przestrzennego wsi Jelcz - Laskowice Oł. - Miłoszyce. Wybudowano, akurat niezgodnie z planem i zasadą ochrony gruntów rolniczych, osiedle Metalowców w latach 1975 - 1978 i osiedle XXXV-lecia PRL w latach 1978 - 1985. W tym czasie postawiono dalsze budynki hotelowe na osiedlu przyfabrycznym oraz wiele domów jednorodzinnych... JZS były niewątpliwą przyczyną sprawczą powstania miasta Jelcz-Laskowice...
Reklama
Udany i najtrwalszy produkt JZS Jelcz
1 stycznia 1987 pojawiło się na mapie Polski nowe miasto, o nazwie Jelcz-Laskowice. Stało się to na podstawie uchwały Rady Państwa PRL z 15 grudnia 1986
- 07.03.2012 11:55 (aktualizacja 27.09.2023 16:48)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze