Oława została zdobyta 28 stycznia 1945 przez oddziały 97. Gwardyjskiej Dywizji Strzeleckiej. Na pewno krótko po zdobyciu miasta Rosjanie przystąpili do budowy mostu, który był im niezbędny, więc zdjęcie z pewnością pochodzi z lutego, ewentualnie z pierwszej połowy marca 1945. Na zdjęciu nr 2 doskonale widać płynącą po Odrze krę, co świadczy, że zrobiono je w zimie. Także zdjęcie nr 1 zostało zrobione w zimie, na co wskazuje ciepły ubiór żołnierzy i niewyraźny, w tle na brzegu Odry, leżący śnieg. Niestety, żadne ze zdjęć nie było podpisane, że wykonano je właśnie w Oławie. Jedno, nr 1, miało podpis: "Żołnierze z jednostki saperskiej przy budowie mostu przez rzekę Odrę", oraz datę - rok 1945, a jako miejsce lakonicznie: "Niemcy, rzeka Odra". Jedno jest pewne. Most jest niewątpliwie oławski na obu fotografiach. Na zdjęciu nr 1 doskonale widać stojące do tej pory budynki na prawym brzegu Odry. Widok doskonale znany z przedwojennych widokówek. O tym, że obydwa zdjęcia przedstawiają to samo miejsce, świadczy fakt, że fragment wysadzonego mostu jest na obydwu fotografiach tak samo zanurzony i przekrzywiony.
Na zdjęciu nr 2 w tle niewyraźnie widać sylwetkę jakiegoś budynku. Początkowo sądziłem, że są to zabudowania rzeźni miejskie, jednak muszą to być inne budynki.
Znamy autora zdjęcia nr 1. Był nim Losin B. Wiadomo, że fotografował on wojnę co najmniej od 1942 roku, aż do końca. Znanych jest jego kilkanaście zdjęć, wykonanych na Śląsku. Oprócz tego z Oławy, wykonał fotografie także w Kluczborku i Wrocławiu. Zrobił ich zapewne znacznie więcej, jednak tylko tyle jest dostępnych. Drugie zdjęcie zrobił zapewne ten sam fotograf, jednak nie ma stuprocentowej pewności. W owym czasie wielu fotografów dokumentowało zwycięstwa Armii Czerwonej. Zaprezentowane zdjęcia można kupić. Warto je ściągnąć do Oławy, bo powinny się znajdować w zbiorach miejskiej biblioteki, aby każdy mógł je zobaczyć. Przyjemność ta kosztuje od 200 do 1.000 rubli, w zależności od formatu, rozmiaru i czy ma to być tradycyjne zdjęcie, czy cyfrowe.
* Przy okazji zwracam się do czytelników, może niektórzy jeszcze pamiętają budowę owego mostu lub lepiej rozpoznają szczegóły widoczne na fotografiach. Napiszcie o tym. A może macie w swoich zbiorach lepsze zdjęcia z okresu wojny?
Marek Włodarczyk
Napisz komentarz
Komentarze