*
Przypuszczano, że rodzina ta wyszła z namysłowskiego i była polskiego pochodzenia. Bowiem pod
Namysłowem istniała wieś nazywana później Sterzendorf (Starościn). W średniowieczu jednak zapisywano jej nazwę jako Starostendorf. Jeśli odrzucić łączenie naszych (polskich, śląskich) rycerzy z tą wsią, przyjąć wówczas trzeba ich obce pochodzenie. Rodzina miała w herbie kruka z rozpostartymi skrzydłami.
*
MIŁOCICE: W roku 1266 książę wrocławski Henryk III Biały przekazuje Wilhelmowi von Reichenbach miasto Bierutów oraz okoliczne wsie, które mają otrzymać lokację na prawie niemieckim. Wśród tych wsi jest wymieniona wieś Milotzitz.
Następna informacja o wsi Milotschitz jest roku 1364, związana ze sprzedażą majętności w części wsi, sołectwa i 1/2 czynszowej włóki (wraz z prawem patronatu nad kościołem parafialnym) - Hansowi von Poser (przez Baldwina Westphala wraz z małżonką). Dziś miejscowość
nosi nazwę Miłocice.
*
Ród Posernów niemieckiego pochodzenia, później osiedlony również w namysłowskiem, używał
podobnego herbu do herbu rodu de Stercza. Wiadomo jednak, że ród Posernów przyjął ten herb już na Śląsku". Pochodzili najpewniej z Turyngii: na Śląsku nie ma miejscowości o nazwie odpowiadającej ich gniazdu, za to istnieje Poserna pod Weißenfeld, zapisywana jako Posern, Poserne, Pusern. U Posernów pojawia się rzadkie imię Tymo.
*
Ród Posern... W latach 1247-1295 występował na dworze księcia wrocławskiego i legnickiego
Henryka V Grubego Piasta, rycerz Tymo de Poserne, najpierw marszałek legnicki (do 1290), potem cześnik wrocławski (od 1290). Jego bratem był czynny na tym samym dworze Heinczke (1289-1296). Bracia otrzymali (1292) od księcia za wierne służby świadczone od młodości aż do starych lat, wieś Bieniowice pod Legnicą.
*
Ród Posernów pieczętował się głową lwa w koronie. Śląscy Posernowie nosili natomiast w herbie
- poświadczonym jednak dopiero w czasach nowożytnych - czarną wronę z rozpostartymi skrzydłami - więc podobnie jak ród von Stercza.
*
Opis herbu brzmi: W późnogotyckim błękitnym (ostrym u podstawy) polu tarczy, Wrona czarna na... No właśnie. Na czym? Jest parę odmian herbu rodu von Posern, gdzie różnica polega w zasadzie na miejscu przedmiocie...), na którym zasiada wrona czarna.
I) W późnogotyckim błękitnym (ostrym u podstawy) polu tarczy - Wrona czarna na najwyższym z
trzech półokrągłych szczytów w barwie srebrnej (zamiennie białej).
II) W późnogotyckim błękitnym (ostrym u podstawy) polu tarczy - Wrona czarna na najwyższym z
trzech półokrągłych szczytów w barwie zielonej.
III) W późnogotyckim błękitnym (ostrym u podstawy) polu tarczy - Wrona czarna na pniu wykarczowanym.
IV) W późnogotyckim błękitnym (ostrym u podstawy) polu tarczy, Wrona czarna na kamieniu
młyńskim srebrnym (zamiennie białym).
Reklama
Rycerz z Oławy (3)
...czyli znaki zapytania z obszaru tworzenia podstaw heraldyki samorządowej
- 15.01.2010 11:55 (aktualizacja 27.09.2023 17:07)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze