- Dzień przedsiębiorczości jest projektem sprzyjającym podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu drogi edukacyjnej i zawodowej - wyjaśnia Lucyna Pasierska, koordynator przedsięwzięcia w oławskim ośrodku doskonalenia nauczycieli. - Poprzez kilkugodzinne praktyki uczniowie mogą zweryfikować swoje wyobrażenia o wymarzonym zawodzie, sprawdzić, jakie umiejętności albo predyspozycje są potrzebne w tej profesji.
Aktorem po trosze
W tym roku największą popularnością cieszyli się policjanci, księgowi, handlowcy, bankowcy oraz sędziowie. - Zwiększa się zainteresowanie ściśle specjalistycznymi zawodami: farmaceuty, grafika komputerowego, logistyka oraz spedytora - mówi koordynatorka projektu. - Uczniowie wybierali również mniej popularne zawody m.in. patomorfologa, archiwisty, operatora filmowego oraz weterynarza. Zwieńczeniem programu jest powiatowy konkurs na najlepszy fotoreportaż, dokumentujący dzień odkrywania zawodu marzeń.
Anna Wołyniec z liceum im. Jana III Sobieskiego poznawała pracę psychologa, odwiedzając poradnię pedagogiczno-psychologiczną w Oławie: - Zastanawiam się między psychologią, a aktorstwem. Obie prace są związane z emocjami. Zdolności aktorskie przydają się także w pracy psychologa, choć tutaj bardzo ważne jest słuchanie innych i działanie dla dobra pacjenta. Gdybym została aktorką, skoncentrowałabym się na pracy w teatrze. Może nie zarobiłabym tyle pieniędzy, ile grając w serialu, jednak praca w instytucji kultury jest ambitniejsza i pozwala bardziej doskonalić warsztat artystyczny.
Zdaniem Oli Przytuły z jelczańskiego ZSP, otwartość i odporność to bardzo ważne cechy pracownika poradni pedagogiczno-psychologicznej: - Tutaj pracuje się z osobami w różnym wieku - od sześciolatka z trudnościami w zapamiętywaniu, po dorosłych. Psychologia to nie tylko pięć lat studiów, ale też predyspozycje i konieczność łatwego nawiązywania kontaktów interpersonalnych.
Wbrew pozorom nie wszystkim młodym ludziom zależy na wysokim wynagrodzeniu. Zdaniem Karoliny Blajerskiej w zawodzie pedagoga liczy się przede wszystkim to, aby lubić swoją pracę: - Obserwując pedagoga szkolnego z wrocławskiego III LO zauważyłam, że to chyba jedna z koniecznych umiejętności. Wszystko zależy też od otoczenia, w którym się pracuje.
Z duszą artysty
Tworzeniem filmów od dawna interesuje się Darek Witka, dlatego 2 kwietnia odkrywał pracę operatora w Oławskiej Telewizji Kablowej. Przyznaje, że podczas produkcji filmu wiele zależy właśnie od operatora. Podczas kilku godzin spędzonych w OTvK, mógł zobaczyć profesjonalny sprzęt, na których tworzy się program telewizyjny. Nie zabrakło również okazji do poznania kilku tricków stosowanych przez operatorów kamer.
Agnieszka Zwierzyńska poznawała pracę kosmetyczki: - To nie jest miejsce tylko dla pań - przyznaje.
- Mężczyźni również chętnie odwiedzają solarium. To zawód, w którym trzeba wiele precyzji i dokładności. Ważny jest także zmysł artystyczny i zrozumienie klientki, której musi się przecież spodobać dzieło stworzone choćby na paznokciach.
Uczennica ZSP nr 1 im. T. Kościuszki przyznaje, że w zawodzie kosmetyczki trzeba wykreować własną markę i poświęcić się pracy: - Konkurencja jest bardzo duża. Tutaj nie można być tylko rzemieślnikiem, trzeba mieć duszę artysty
Liczy się porządek
Asia Kotkowska z ZSP nr 2 im. Zjednoczonej Europy zdecydowała się na poznanie tajników pracy bankowca: - Uczę się w technikum ekonomicznym i ten wybór był dla mnie naturalny. Miałam okazję spojrzeć praktycznie na to, o czym uczę się ze szkolnych podręczników. Wbrew pozorom, w pracy bankowca, oprócz miłej atmosfery wśród pracowników, zaskoczyła mnie szczypta aktorstwa. Do każdego klienta trzeba przecież podejść umiejętnie, żeby obie strony były zadowolone.
Innego miejsca niż księgowość na jednodniowe spotkanie z pracodawcą nie wyobraża sobie Marek Boruń z ZSP nr 2: - Najzwyczajniej interesuję się tą pracą. Wszyscy uważają, że praca w księgowości nie należy do trudnych. To jednak ogromna odpowiedzialność, bo nawet najmniejszy błąd może doprowadzić przedsiębiorstwo do poważnych kłopotów. Co przyciąga mnie do tego zawodu? Między innymi zarobki, chociaż są one adekwatne do ogromnej odpowiedzialności ciążącej na pracy księgowego. Tutaj ogromne znaczenie ma porządek, dokładność w dokumentach.
Jakub Ciorapiński z oławskiego LO nr 1 już teraz myśli o studiach na wydziale prawa: - Podczas dnia przedsiębiorczości poznawałem pracę sędziego i kuratora sądowego. To zawody, w których widzę się w przyszłości. Z całą pewnością praca sędziego nie wygląda tak jak w telewizji. Nie widać tam ogromu odpowiedzialności i moralnych dylematów, które pojawiają się przy wykonywaniu tego zawodu.
Być może spotka się z Jakubem Monika Sowierszenko z ZSP nr 1, która swoją przyszłość widzi jako policjantka: - Najchętniej w sekcji kryminalnej. To wbrew pozorom dobre miejsce dla kobiet i nie ma się co oszukiwać, że nie przeszkadzają mi stereotypy. Oczywiście, trochę przeraża wizja testów, które przy naborze do tej służby trwają niemal trzy miesiące. Nie wytrzymałabym ośmiu godzin za biurkiem, dlatego dzień przedsiębiorczości uświadomił mi, że policja to miejsce pracy dla mnie.
Tekst i fot.: Adam Piwek
[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze