Oprócz grup repatriantów przybywali Polacy z różnych stron kraju oraz powracający z robót lub obozów koncentracyjnych. Pierwsi osadnicy indywidualni przybyli w maju 1945. W czerwcu 1945 zorganizowano polską władzę administracyjną. Pierwszym wójtem został Ludwik Smykal, który następnie był przewodniczącym Prezydium Gminnej Rady Narodowej.
28 sierpnia 1945 zaczęła funkcjonować szkoła, której kierownikiem był Michał Wowkonowicz, mianowany przez oławskiego inspektora Stanisława Partykę. Wśród ludności wiejskiej najliczniejszą grupę stanowili rolnicy. Byli też robotnicy i drobni urzędnicy. Znacznie mniej rzemieślników i robotników wykwalifikowanych. Znikomą część stanowiła inteligencja. W miarę odbudowy zakładów pracy i powstawania szkół, coraz więcej ludzi mogło się kształcić i pracować. Środowisko zmieniało się z rolniczego na robotniczo-rolnicze. Przybywało ludzi ze średnim i wyższym wykształceniem. Powstały nowe placówki kulturalne i handlowe.
Na uwagę zasługuje zapis w kronice szkoły, dotyczący infrastruktury wsi: - Na terenie Bystrzycy istniały dwa kościoły, przedszkole, Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska", trzy sklepy oraz jeden w Janikowie, gospoda, która miała zły wpływ na społeczeństwo, piekarnia, dwóch kowali, stolarz, Kółko Rolnicze, kaszarnia, masarnia, Nadleśnictwo, Ośrodek Zdrowia, młyn, świetlica, Biblioteka Gromadzka, stałe kino, poczta, której kierownikiem była Emilia Procyk. W szkole przy ul. Sienkiewicza zainstalowano telefon. Od 1945 r. do chwili obecnej żadnego domu od fundamentu nie wybudowano. Środowisko robotniczo-chłopskie przechodzi na robotnicze, większość robotników pracuje w Jelczańskich Zakładach Samochodowych w Jelczu. Do Oławy dojechać można autobusem, który odchodzi parę razy dziennie.
Napisz komentarz
Komentarze