Ponadto z wydarzeń historycznych zanotowano, że w roku 1964 na wszystkich ulicach w Bystrzycy zainstalowano światło elektryczne, zbudowano przystanek PKS. W Janikowie założono Kółko Rolnicze, a Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" została rozwiązana i połączona z Laskowicami.
31 stycznia 1964 roku, wędrujący po Polsce obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, w związku z 1000-leciem Polski, przybył do Bystrzycy. Cała wieś była udekorowana i panował klimat prawdziwej przyjaźni, a w uroczystościach, związanych z tym wydarzeniem, brali udział prawie wszyscy mieszkańcy". W 1967 roku złożono ogródek jordanowski. Od stycznia 1973 wieś Bystrzyca należała do gminy Oława z siedzibą w mieście Oławie. Z dniem 31 maja 1975 zlikwidowano powiaty, a tym samym powiat oławski, do którego należała Bystrzyca.
W 1975 roku Spółdzielnia wybudowała świetlicę, a siedziba nadleśnictwa powróciła z Bierutowa do Bystrzycy. W toku prowadzonych w 1976 roku szerokopłaszczyznowych badań archeologicznych na cmentarzu w Bystrzycy - datowanym na XI wiek - odkryto 21 grobów szkieletowych. Niektórych zmarłych pochowano w drewnianych trumnach, po których zachowały się resztki drewna w postaci silnie zbutwiałych smug oraz żelazne okucia. Spośród 21 szkieletów odkrytych na cmentarzysku - pięć określano jako męskie, 5 kobiece, 5 w wieku młodzieńczym i 2 dziecięce. Pozostałe, ze względu na silne zniszczenia szczątków kostnych, nie zostały bliżej określone. Zmarłych chowano w pozycji wyprostowanej, leżących na wznak, wyłącznie na linii wschód-zachód. Wyposażenie grobów było stosunkowo skromne - znajdowano w nich niewielkie brązowe kabłączki skroniowe, w niektórych grobach męskich noże żelazne i w dwóch przypadkach drewniane wiadra klepkowe, po których zachowały się jedynie ich dodatkowe elementy - żelazne ucha.
*
Cykl powstaje przy pomocy Centrum Informacji, prowadzonego przez Renatą Windysz w szkolnej bibliotece.
Napisz komentarz
Komentarze