Szanowny Panie Starosto,
Niezmiernie się cieszę, że w dniu 03 kwietnia 2020 był Pan uprzejmy przedstawić mieszkańcom sporządzony w 2019 roku dokument, który stanowi podstawę podejmowanych przez Pana czynności „Wojewódzki plan działania na wypadek wystąpienia epidemii” .
Pozwolę sobie nazwać ten dokument „tarczą” którą stara się Pan zasłonić na polu walki z wirusem SARS-CoV-2. Proszę tylko pamiętać, że z walki można wróć z tarczą albo na tarczy.
Panie Starosto, to przykre, że publicznie neguje Pan korzystanie przez obywateli z praw i obowiązków nadanych im przez KONSTYTUCJĘ – obywatel ma prawo do uzyskania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne…, każdy ma prawo do ochrony zdrowia, obowiązkiem obywatela polskiego, jest wierność Rzeczypospolitej Polskiej oraz troska o dobro wspólne.
„Wojewódzki plan działania na wypadek wystąpienia epidemii” wprost definiuje zadnia, które powinien Pan wykonać:
Starosta Powiatu rozwija miejsca kwarantanny i zapewnia funkcjonowanie obiektu w czasie kwarantanny – przez organizację miejsca kwarantanny należy rozumieć: uruchomienie obiektu zapewnienie odzieży dla osób odbywających kwarantannę, organizację wyżywienia, prania, odbiór odpadów itp.
To bardzo dobra wiadomość dla osób, które nie chcąc narażać zdrowia bliskich, będą chciały odbyć kwarantannę poza swoim miejscem zamieszkania. Proszę o informację, na ile miejsc noclegowych Pan Starosta jest dzisiaj przygotowany? Proszę też o wskazanie numeru telefonu, pod którym zainteresowani uzyskają wyczerpujące informacje.
Starosta Powiatu organizuje przewóz osób do miejsca kwarantanny.
Rozumiem, że w ramach przygotowań do wywiązania się z tego zadania, starostwo nabyło nowy samochód. Myślę, że wszyscy jesteśmy mile zaskoczeni Pana zapobiegawczością, w tym trudnym czasie postawienie do dyspozycji mieszkańców samochodu wraz z doświadczonym kierowcą starostwa, jest doprawdy szlachetne.
Budującym jest fakt, że Strażacy z OSP pełnią wolontariat na oddziale SOR naszego szpitala, jednak dokument, którym Pan macha w wypowiedzi z dnia 03 kwietnia 2020 r. definiuje, że dopiero po dokonaniu przez PPIS (SANEPID) oceny oraz odpowiedniej kwalifikacji bieżącego zdarzenia jako zdarzenie związane z zagrożeniem czynnikami biologicznym z grypy 3 i 4 (z takim się mierzymy) – daje Panu możliwość wprowadzenia jedynie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Wrocław- 3”.
Proszę o odpowiedź na pytanie czy wprowadzenie wolontariuszy na SOR oznacza, że NASZ szpital jest przygotowywany do przemianowania na jednoimienny (zakaźny)? Plan, którym się Pan zasłania ewidentnie wskazuje na taką możliwość! Proszę powiedzieć nam mieszkańcom ile respiratorów jest w naszym szpitalu?
Panie Starosto, zaprosił Pan „osoby zainteresowane i zatroskane” do aktywnej współpracy na SOR przy okienku wstępnej kontroli osób – rozumiem, że miał Pan na myśli triaż (tak to się fachowo nazywa). Nie wiem czy zaproszenie wynikało z Pana niewiedzy, czy też świadomie złamał Pan prawo. Osoby nieposiadjące odpowiednich kwalifikacji mogą udzielić pierwszej pomocy w sytuacjach nagłych, mogą nawet podjąć próbę reanimacji ręcznej pod nadzorem odpowiedniej osoby – medyka z numeru 112, nie będę przytaczać przepisów w całości, Pana obowiązkiem jest je znać!
Wojewódzki plan, którym się Pan zasłania mówi, że do prac przy zwalczaniu epidemii mogą być skierowani: pracownicy jednostek ochrony zdrowia, osoby wykonujące zawody medyczne, osoby z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, inne osoby, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii. Inne ustawy i rozporządzenia mówią o tym, że powinien Pan skontaktować się z Wojewódzkim Koordynatorem Ratownictwa Medycznego –tam uzyska Pan wykaz osób posiadających szkolenie KPP – Kurs Kwalifikacji Pierwszej Pomocy. Decyzję o skierowaniu do prac przy zwalczaniu epidemii wydaje wojewoda. Ten sam plan daje Panu możliwość i nakaz zabezpieczenia środków finansowych na wynagrodzenia dla osób skierowanych oraz szeroko rozumiana walkę z epidemią, ile Pan na dzisiaj pozyskał ustawowo zagwarantowanych środków?
Przypominam również, że Pana kolega były wojewoda, a obecnie poseł na sejm tworząc „Wojewódzki plan działania na wypadek epidemii” powołał się na dokument dzielący społeczeństwo na lepszych i gorszych. Do prac przy zwalczaniu epidemii nie można skierować osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, katalog tych osób kończy się na stanowisku wojewody. Pana, Panie Starosto ten dokument nie obejmuje, tak więc zanim zacznie Pan w sposób urągający urzędnikowi wymagać od innych, proszę zacząć od siebie.
Panie Starosto, zanim Pan pomyślał o odpowiednim zabezpieczeniu osób, które stoją na straży naszego zdrowi i życia, mieszkańcy zdążyli już zabezpieczyć te osoby – na co są dowody w postaci dokumentów. Uważam więc, że nobilitującym dla mieszkańców byłoby pojawienie się nazwiska Zdzisław Brezdeń w grafiku pracy na SOR we wszystkich miesiącach trwania epidemii.
Z wyrazami szacunku Edyta Kubik
* Na niektóre z zadanych pytań odpowiedzi można było znaleźć w naszych artykułach. Chodzi o teksty "Szpital szykuje się do walki" oraz "Wspólnie możemy wyprzedzić największe uderzenie koronawirusa!"
Napisz komentarz
Komentarze