Jak działa więc instalacja fotowoltaiczna? Energia elektryczna wytworzona przez panele fotowoltaiczne przepływa do falownika (inaczej inwertera). Urządzenie to odpowiada za zmianę prądu stałego na prąd zmienny, o parametrach takich samych lub podobnych, jak te z domowej sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia. Wytworzona energia elektryczna, w pierwszej kolejności zużyta zostaje na pokrycie aktualnego zapotrzebowania na energię elektryczną w gospodarstwie domowym. Jej nadwyżki mogą być skierowane do sieci elektroenergetycznej (instalacja on-grid) lub magazynowane w akumulatorach (system off-grid). Wyróżnia się także rozwiązania hybrydowe, w których instalacja fotowoltaiczna podłączona jest do sieci, ale posiada także dodatkowy magazyn energii.
Planując rozmieszczenie modułów fotowoltaicznych, należy wziąć pod uwagę wszystkie powodujące zacienienie przeszkody, znajdujące się na połaci dachowej lub niedaleko miejsca montażu, takie jak kominy, lukarny czy wysokie drzewa. Ważne jest też zachowanie odpowiednich odległości od krawędzi dachu oraz od ewentualnych przewodów odgromowych (piorunochronu). Moduły fotowoltaiczne należy połączyć w jeden lub kilka łańcuchów (tzw. stringi). Ich połączenie poprzedzone powinno zostać odpowiednimi obliczeniami, potwierdzającymi, że łańcuch nie jest zbyt krótki (za niskie napięcie startowe dla falownika), ani zbyt długi (zbyt wysokie napięcie, mogące spowodować przeciążenie systemu). Trzeba pamiętać, że dla systemów bez optymalizatorów mocy, panele połączone w jeden string muszą mieć taki sam kąt nachylenia i azymut dla poprawnego działania obwodu. Ważne, by moduły zostały odpowiednio łączone, nie dopuszczając do powstania pętli indukcyjnej. Przewody nie powinny być ani zbyt luźnie, ani zbyt napięte, konieczne jest również stosowanie wyłącznie certyfikowanych złącz MC4. Falownik powinien być zamontowany zgodnie z instrukcją producenta, przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami – od tego zależy jego gwarancja. Jeżeli chodzi o miejsce montażu, dopasowuje się je indywidualnie dla każdej z instalacji. Ważne, by miejsce montażu falownika było zacienione oraz nie panowała tam zbyt wysoka temperatura. Falownik musi mieć możliwość chłodzenia, nie powinno się więc montować go zbyt blisko innych przeszkód.
Ustawa o odnawialnych źródłach energii definiuje określenie Prosument, które odnosi się do właścicieli domowych instalacji fotowoltaicznych. Po wykonaniu inwestycji fotowoltaicznej stają się oni nie tylko konsumentami energii elektrycznej, ale też jej wytwórcami.
Mikroinstalacja fotowoltaiczna z pozoru wydawać się może prostym przedsięwzięciem, które nie wymaga nadzoru fachowców. Jednakże podczas projektu należy wziąć pod uwagę szereg wymagań i problemów, którym należy sprostać, tak by system nie tylko działał z największą sprawnością, maksymalizując uzyski energii elektrycznej, ale też był bezpieczny i trwały dla jego użytkowników. Wybierając ofertę na instalacje fotowoltaiczną, niestety kwestie te bardzo często są pomijane, a to właśnie one powinny być priorytetem. Nierzetelni instalatorzy wychodzą z założenia, że jeżeli czegoś nie widać, można zastosować prowizoryczne rozwiązanie lub nieodpowiedni komponent. My nie uznajemy półśrodków. Instalacja fotowoltaiczna pracować powinna bezawaryjnie przez ponad 30 lat, powodując nie tylko oszczędności dla domowego budżetu ze względu na tańszy koszt energii, ale także zapewniając maksymalne bezpieczeństwo dla mieszkańców. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna jest poprawnie wykonana z pewnością przez wiele lat będzie powodem dumy dla inwesotra.
Wszystkich chętnych zapraszamy do kontaktu - email: [email protected]
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze