15 października, w numerze 42 "GP-WO", w artykule pt." Śmieci, kałuże i trudny współlokator" pisaliśmy o problemach, z jakimi od lat borykają się mieszkańcy kamienicy przy ul. Kutrowskiego 1 i sąsiednich budynków wspólnotowych połączonych jednym podwórkiem, którego właścicielem jest miasto Oława. Do niego należy też kilka mieszkań komunalnych we wymienianej kamienicy. Jedno z nich zajmuje - jak mówią mieszkańcy - "trudny lokator", którego się boją i chcą, by go eksmitowano. Problemem jest też ciasne, nieutwardzone, zaniedbane i - zdaniem mieszkańców - nieuporządkowane podwórko, którego większą część zajmują stare zdezelowane komórki, które powinno się rozebrać, dzięki czemu na podwórku powstałoby np. miejsce na wiatę śmietnikową, a to z kolei pozwoliłoby utrzymać na podwórku porządek. Bo w obecnej sytuacji jest z tym bardzo duży problem.
O ustosunkowanie się do problemów poruszonych przez mieszkańców na łamach naszej gazety przed publikacja artykułu poprosiliśmy władze miasta, ale odpowiedź otrzymaliśmy dopiero 26 października. Oto, co odpisała nam Małgorzata Kwaśniewska, pracownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska: - Uwagi co do stanu podwórka przy ul. Kutrowskiego 1-3-5 są każdorazowo, po otrzymaniu pisma od zarządców budynków, przekierowywane do Zarządu Dróg Miejskich i Zieleni w Oławie. Ostanie zgłoszenie otrzymaliśmy 25 listopada 2019 r. - zgłaszającym było BLD Centrum Obsługi Nieruchomościami z Oławy. 17 grudnia 2019 r. pisemnie Urząd Miejski w Oławie przekazał ZDMiZ w Oławie konieczność wyrównania terenu. Z uwagi na to, że podwórko to teren nieutwardzony, wyrównywanie czy zasypywanie pojawiających się dziur nie spełnia oczekiwań mieszkańców.
Odnosząc się do tematu uporządkowania podwórka, w tym starych komórek, które zajmują dużą jego część, i braku miejsca na wiatę śmietnikową, Małgorzata Kwaśniewska pisze: - Na podwórku przy budynkach Kutrowskiego 1-3-5 znajdują się dwa rzędy komórek, z których korzystają okoliczni mieszkańcy. Z przeprowadzonej w dniu 15 października tego roku wizji pracownika Referatu Gospodarki Lokalowej wynika, że wszystkie są zamknięte i użytkowane. Jeżeli jest wola dotychczasowych użytkowników, a zarazem mieszkańców tego terenu, dotycząca ich likwidacji, czekamy na złożenie przez nich rezygnacji. Jak tylko opróżnią zajmowane pomieszczenia, Urząd Miejski w Oławie przystąpi do przeprowadzenia procesu ich wyburzenia. Urząd Miejski w Oławie już w lipcu 2019 r. zlecił wstępną analizę możliwości zagospodarowania i wykorzystania terenu podwórek, m.in. tego przy ul Kutrowskiego 1-3-5. Na podstawie tej analizy będzie w przyszłości zlecona koncepcja zagospodarowania całego obszaru, obejmującego teren podwórek od budynku nr 1 aż do 15 a, wraz z przygotowaniem terenu inwestycyjnego. Na łamach gazety co do aktualnego stanu podwórka wypowiadali się zarządcy budynków. Brak prawidłowej segregacji śmieci, pozostawienie większych odpadów wokół śmietników, brak dbałości o użytkowane przez lata komórki, niszczejące ogrodzenie użytkowanych terenów zielonych - to wszystko składa się na ogólny nieład i nieporządek na tym terenie.
Kolejnym problemem poruszonym przez mieszkańców był brak oświetlenia terenu. W odniesieniu do tego tematu w odpowiedzi UM czytamy: - Już teraz właściciele nieruchomości mogą podjąć decyzję w formie uchwały o doświetleniu podwórka poprzez montaż lamp na swoich budynkach. Zachęcamy do takiego działania, które już inne wspólnoty zastosowały.
W odniesieniu do tematu "trudnego lokatora", pracownik UM pisze: - Mężczyzna, o którym mowa, ma aktywną umowę najmu i płaci za zajmowany lokal. Niejednokrotnie informowaliśmy współwłaścicieli za pośrednictwem zarządców nieruchomości, że zgodnie z ustawą z 21 czerwca 2001 r., - o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, art. 13 pkt. 1 - "Jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia".
Wioletta Kamińska [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze