Co zrobić, gdy książka, gazeta, ulotka, ręcznik papierowy są zamoczone? W takim przypadku wszystkie te rzeczy nie uznaje się za papier, który może trafić do niebieskiego pojemnika na papier i makulaturę. Trafia do pojemnika czarnego na odpady resztkowe. Poniżej kolejne przykłady, kłopotliwych śmieci.
Sprawdźcie poniżej.
1. GAZETY I CZASOPISMA
W całości wrzucamy do niebieskiego pojemnika na papier i makulaturę. Jeśli zawierają części metalowe (spinacze, zszywki,...), które można łatwo wydzielić, to te elementy wrzucamy do pojemnika żółtego – Tworzywa i metale.
2. KARTONY PO MLEKU I INNYCH NAPOJACH
Papier powlekany folią i kredowy. Papier ten nie nadaje się do ponownego wykorzystania. Wrzucamy go do pojemnika „czarnego” - zmieszane resztkowe.
3. KARTONY DO PIZZY
Jeśli są czyste i suche, wyrzucamy je do pojemnika niebieskiego na papier i tekturę. Część tłustą i zanieczyszczoną oddzielamy i wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane.
4. KOPERTY
Te całe papierowe wrzucamy do niebieskiego pojemnika na papier i makulaturę, ale te z folią "w okienku" dzielimy na osobne części. Folia powinna trafić do pojemnika żółtego na tworzywa sztuczne, a papier do niebieskiego na makulaturę.
5. KSIĄŻKI I ZESZYTY
Powinny zostać rozdzielone. Trzeba oderwać okładkę, która powinna trafić do odpadów zmieszanych, a same kartki do pojemnika niebieskiego na papier. W przypadku kołonotatnika, metalowy element trafia do pojemnika żółtego na metal i plastik.
6. OPAKOWANIA PO LEKARSTWACH
Do makulatury mogą trafić tylko czyste i suche pudełeczka, w których znajdowały się lekarstwa.
7. OPAKOWANIA TEKTUROWE
Opakowania tekturowe - np. po proszku do prania czy po kostkach do zmywarki wrzucamy do pojemnika niebieskiego na papier.
8. OPAKOWANIA PO MAŚLE
Takie opakowanie nie jest papierem, na dodatek jest zatłuszczone, więc powinno trafić zawsze do pojemnika na odpady zmieszane.
9. OPAKOWANIA PO PAPIEROSACH
Niedopałki i popiół powinny trafić do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. Paczki po papierosach trzeba podzielić na folię i sreberka - trafiają one do pojemnika żółtego i plastik
i metal. Kartonik zaś można wyrzucić do pojemnika niebieskiego na papier i makulaturę.
10. PARAGONY
Wbrew pozorom, to nie jest zwykły papier, dlatego paragony powinny trafiać do pojemnika czarnego na odpady zmieszane.
11. PUDEŁKA PO ŻARÓWKACH
Podobnie jak wszystkie czyste pudełka po elektronarzędziach mogą trafić do niebieskiego pojemnika na makulaturę.
12. RĘCZNIK PAPIEROWY
Choć w nazwie jest papier, ręcznik taki po użyciu, nawet jeśli jest tylko mokry, nie powinien trafić na makulaturę. Trzeba go wyrzucić do pojemnika czarnego na odpady zmieszane. Podobnie postępujemy z chusteczkami higienicznymi.
13. SEGREGATORY
Powinny trafić do pojemnika czarnego na odpady zmieszane. Wcześniej trzeba oddzielić elementy metalowe i plastikowe, który powinny trafić do pojemnika żółtego. Jeśli były w nim czyste kartki - oczywiście powinny trafić do pojemników niebieskich.
13. STARE ZDJĘCIA I WIDOKÓWKI
Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to papier, to zdjęcia i widokówki muszą trafić do pojemnika czarnego na odpady resztkowe.
14. TORBY PAPIEROWE
Najpierw trzeba z nich usuną sznurek lub wstążkę, które powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane, a samą torbę wyrzucić do niebieskiego pojemnika na papier i makulaturę.
15. TOREBKI NA PIECZYWO
To nie jest zwykły papier, tylko foliowany, więc wyrzucamy go do pojemnika na odpady zmieszane, podobnie jak zatłuszczony papier śniadaniowy.
16. TOREBKI PO HERBACIE
Jeśli jest to zwykła papierowa torebka ze sznurkiem, może trafić do brązowego pojemnika na bioodpady. Jeśli to jest bawełniana piramidka, powinna trafić do pojemnika czarnego na odpady zmieszane. Oczywiście tekturkę z logo producenta można oddzielić i wrzucić do niebieskiego pojemnika na papier.
17. ULOTKI
W całości mogą trafić do pojemnika niebieskiego na papier i makulaturę. Ew. elementy metalowe, które możemy wydzielić, wrzucamy do pojemnika żółtego – tworzywa i metale.
18. WYTŁOCZKI NA JAJKA
Czyste, papierowe wytłoczki wrzucamy do pojemnika niebieskiego, zaś zabrudzone, mokre i styropianowe do pojemnika czarnego na odpady resztkowe
19. ZAPAŁKI
Puste pudełeczko powinna trafić do niebieskiego pojemnika na makulaturę, ale same zapałki trzeba wyrzucić do brązowego pojemnika na bioodpady.
Napisz komentarz
Komentarze