1, BUTELKI PO OLEJU
Mogą trafić do pojemnika żółtego na plastik i metale (po zgnieceniu i pozbawieniu nakrętki). Opakowania po olejach niespożywczych, np. samochodowych muszą trafić do PSZOK-u (odpad niebezpieczny)
2. DEZODORANTY I SPRAYE
Mogą trafić do pojemników żółtych na metale i plastiki. Po innych kosmetykach w aerozolu także - np. po piance do golenia. Nieopróżnione - pojemnik czarny, odpady resztkowe.
3. FOLIA ALUMINIOWA
Jeśli jest czysta - do pojemnika żółtego na plastik i metal, zanieczyszczoną np. resztkami ciasta czy mięsa wrzucamy do odpadów zmieszanych resztkowych - pojemnik czarny
4. FOLIOWE OPAKOWANIA PO KARMIE DLA ZWIERZĄT
Po karmie suchej - do pojemnika żółtego, pozostałe do pojemnika czarnego na odpady zmieszane
5. GĄBKI I MYJKI
O ile są z tworzywa sztucznego, czyli zdecydowana większość, trafiają do pojemnika na odpady zmieszane, resztkowe - kolor czarny.
6. HYDRAULICZNE RURKI PCV
Muszą trafić do Punktu Selektywnej Zbiórki Oodpadów Komunalnych lub będą odebrane w ramach zbiórki objazdowej
7. LATARKI
Powinny trafić do punktu przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego lub do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Zasilające je baterie i akumulatory, po ich wyjęciu, do specjalnych pojemników lub PSZOK.
8. MAZAKI I ZAKREŚLACZE
Muszą trafić do odpadów zmieszanych, resztkowych - pojemnik w kolorze czarnym
9. NARZĘDZIA BUDOWLANE
Trafiają do pojemnika żółtego na plastik i metal, chyba, że mają elementy drewniane (np. trzonek młotka), wtedy rozbieramy na części. Elementy drewniane trafiają do pojemnika czarnego.
Większe narzędzia metalowe do PSZOK-u.
10. OPAKOWANIA PO CHIPSACH
Bez względu na to, czy jest to woreczek czy tuba, trafiają do pojemników żółtych na plastik i metal.
11. OPAKOWANIA PO KECZUPACH, SOSACH I MUSZTARDACH
Powinny zawsze trafiać do pojemnika żółtego na plastik i metal.
12. OPAKOWANIA PO KOSMETYKACH
(np. po szamponach czy balsamach) jeśli są puste - do pojemnika żółtego na plastik i metal. Nieopróżnione - pojemnik czarny.
13. OPAKOWANIA PO KREMACH I PASTACH
Puste powinny trafić do pojemnika żółtego na metale i plastik. Jeśli nie są opróżnione to do pojemnika czarnego na odpady zmieszane
14. OPAKOWANIA PO MIĘSIE
Ponieważ są zabrudzone, powinny trafiać do pojemnika czarnego na odpady resztkowe.
15. OPAKOWANIA PO NAWOZACH I ŚRODKACH OCHRONY ROŚLIN
To odpady niebezpieczne, czyli trafiają do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - PSZOK lub do punktu sprzedaży.
16. OPAKOWANIA PO PRODUKTACH SPOŻYWCZYCH
Plastikowe opakowania po produk-tach jak żółty ser czy warzywa powinny trafić do pojemnika żółtego na plastik i metal! Nie trzeba myć
17. OPAKOWANIA PO WĘDLINACH
Jeśli są zabrudzone, muszą trafić do odpadów zmieszanych - pojemnik czarny. Jeżeli są czyste do pojemnika żółtego na plastik i metal.
18. PILOTY URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH
Zawsze do punktu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub sklepu, przy zakupie nowego
19. PLANDEKI I BANERY REKLAMOWE
Zawsze odstawiamy do PSZOK-u lub można się ich pozbyć podczas zbiórki objazdowej.
20. PLASTIKOWE WIADRA PO FARBACH WODOROZPUSZCZALNYCH
Jeśli są puste, muszą trafić do pojemnika żółtego na plastik i metal, z resztkami farby - do PSZOK-u lub podczas zbiórki objazdowej.
21. PŁYTY CD
Wrzucamy do pojemnika czarnego (zmieszane resztkowe). Jeśli obawiamy się, że ktoś może dotrzeć do informacji zapisanych na nich, wystarczy ostrym narzędziem zarysować stronę z nagraniami.
22. POJEMNIKI PO ŚMIETANIE I JOGURCIE
Pojemniki po śmietanie i jogurtach, po rozdzieleniu na część plastikową i metalową, trafiają do pojemnika żółtego. Nie trzeba myć.
23. PUSZKI PO FARBACH I LAKIERACH
Pojemniki po farbach olejnych, lakierach, lakierobejcach, zawsze muszą trafiać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
24. REKLAMÓWKI JEDNORAZOWE I TORBY FOLIOWE
Wyrzucamy do pojemnika żółtego na odpady plastikowe i metal
25. SZPILKI, AGRAFKI, SPINACZE
Trafiają do pojemnika żółtego na metale i plastik – podobnie jak inne drobne artykuły biurowe typu pinezki, zszywki, spinacze itd., jeśli są wykonane z metalu lub plastiku
26. STYROPIAN BUDOWLANY
Taki styropian trafia do odpadów wielkogabarytowych do PSZOK-u lub zabierany jest w ramach zbiórki objazdowej.
27. STYROPIAN OPAKOWANIOWY
Jednorazowe tacki, kubeczki czy pojemniki na jedzenie, trafiają do kubła żółtego na plastik i metale. Duże opakowania styropianowe trafiają do odpadów wielkogabarytowych do PSZOK-u lub zabierane są w ramach zbiórki objazdowej.
28. SZCZOTKI I SZCZOTECZKI DO ZĘBÓW
Wszystkie generalnie powinny trafić do odpadów zmieszanych - pojemnik czarny.
29. SZTUCZNE KWIATY
Wyrzucamy do pojemników czarnych na odpady zmieszane, resztkowe.
30. TONERY I TUSZE DO DRUKAREK
Zawsze odstawiamy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, punktów zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego lub punktu sprzedaży przy zakupie nowych.
31. WIESZAKI NA UBRANIA
Jeśli są tylko z metalu lub plastiku, muszą trafić do pojemnika żółtego na metale i plastik. Metalowe i plastikowe, rozdzielamy poszczególne frakcje i też wrzucamy do pojemnika żółtego. Drewniane, po pozbyciu się metalowego haczyka, wyrzucamy do odpadów zmieszanych resztkowych - kolor czarny.
32. WYTŁOCZKI PO TABLETKACH
Wytłoczki z lekami przeterminowanymi lub niewykorzystanymi trzeba odstawić do aptek, gdzie są specjalne pojemniki na nie, lub do PSZOK-u. Jeżeli są puste trafiają do pojemnika żółtego.
33. ZABAWKI
O ile składają się z plastiku lub metalu powinny trafić do pojemnika żółtego. Jeśli składają się z wielu materiałów, należy je rozdzielić. Wielomateriałowe - wrzucamy do pojemnika czarnego. Jeśli zawierają elementy elektroniczne , trzeba taką zabawkę traktować jako elektroodpad.
34. ZNICZE I ŚWIECE
Powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane, resztkowe - kolor czarny.
Napisz komentarz
Komentarze