- Przypominamy, by stosować się do tych obostrzeń, bo od tego zależy jak szybko wyjdziemy z panującej epidemii - mówi asp. szt. Monika Kalet. - Najważniejsze dla policjantów jest, by mieszkańcy byli bezpieczni, dlatego nieustannie będziemy przypominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Policjanci na terenie województwa dolnośląskiego cały czas sprawdzają czy mieszkańcy dostosowują się do zaleceń. Mundurowych można spotkać w tych miejscach, gdzie najczęściej gromadzą się większe grupy ludzi. Funkcjonariusze reagują na przypadki naruszenia prawa. Od 20 marca zostają zaostrzone przepisy, które mają na celu zwalczanie pandemii wirusa Covid-19. Ogłoszony lockdown w całym kraju oznacza spore ograniczenia w korzystaniu z miejsc użyteczności publicznej.
Policjanci podkreślają, że najskuteczniejszą metodą walki z tym niewidzialnym wirusem pozostaje dystans społeczny, w miarę możliwości nieprzemieszczanie się bez poważniejszego powodu i pozostanie raczej w swoim domu, zasłanianie ust i nosa oraz częsta dezynfekcja rąk. - Dzięki temu możemy ochronić nie tylko siebie, ale chociażby naszych bliskich - dodaje Kaleta. - Wspomagajmy się w tej ciężkiej „walce” z wirusem. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych. Policjanci nieustannie uświadamiają Dolnoślązaków, jak ważne jest przestrzeganie obowiązujących obostrzeń, które w znacznym stopniu ograniczyć mogą rozprzestrzenianie się COVID-19.
Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały następujące ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:
- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
- galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
- teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
- baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
- stoki narciarskie;
- kluby fitness i siłownie;
- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
Ważne! Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. W całym kraju zalecamy także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.
W Święta Wielkanocne, po pierwsze bezpieczeństwo
Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – niestety także podczas Świąt Wielkanocnych. Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. Powinniśmy więc rozważyć, czy w okresie świąt nie ograniczyć naszych kontaktów wyłącznie do grona najbliższej rodziny, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę.
Pamiętaj o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadomi Cię o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.
Napisz komentarz
Komentarze