- Kościół pw. św. Jana Nepomucena jest nierozłącznym elementem historii miejscowości Minkowice Oławskie i regionu przyległego - czytamy na profilu poświęconym ratowaniu świątyni "Kościół pw Św. Jana Nepomucena w Minkowicach Oławskich - ratujmy zabytek". - Pod względem architektonicznym jest przykładem wiejskiego, szachulcowego kościoła barokowego i jednym z niewielu zachowanych na Dolnym Śląsku tego typu kościołów katolickich. Jego konstrukcja, detale architektoniczne oraz zachowane wyposażenie odpowiadają tendencjom stylistycznym w architekturze sakralnej Śląska pierwszej połowy XVIII w.
W 2020 roku zespół firmy GEOPROJECT wraz z współpracującymi specjalistami z dziedziny architektury, ochrony i konserwacji zabytków, archeologii oraz geotechniki przy wsparciu stowarzyszenia "Nasze Minkowice", poczynił szereg starań i prac, mających na celu ocenę aktualnego stanu technicznego kościoła pw. Św. Jana Nepomucena w Minkowicach Oławskich, a w szerszym ujęciu, dopełnił wszelkich formalności przed rozpoczęciem ratowniczego remontu konstrukcji kościoła.
PRZEWIDZIANE DO WYKONANIA PRACE KONSTRUKCYJNO - KONSERWATORSKIE:
1. Stemplowanie elementów grożących zawaleniem, podparcie ścian szkieletowych;
2. Przemurowanie, uzupełnienie i przeszycie spękań ścian;
3. Wymiana zniszczonych elementów szkieletu ścian;
4. Wzmocnienie drewnianych belek stropowych;
5.Wymiana i wzmocnienie zniszczonych fragmentów więźby dachowej;
6. Wykonanie deskowania i pokrycia dachu;
7. Wzmocnienie i przemurowanie fundamentów;
8. Wykonanie odwodnienia dachu.
Informacje ze strony Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków:
Przypominamy, że posiadamy na ten cel 2 mln. zł. Łączna, wnioskowana kwota dotacji w 218 wnioskach to 30 347 492, 53 zł. Nie lada problemem jest taki rozdział środków, by nie pominąć obiektów najbardziej potrzebujących, czyli tych, gdzie nie podjęcie prac spowoduje pogorszenie ich stanu zachowania w stopniu powodującym utratę wartości zabytkowych. Mimo starań, nie udało się wesprzeć wszystkich obiektów, które są w stanie zagrożenia, czego przyczyną jest niska kwota środków na dotacje. Niewielkie kwoty naszych dotacji powodują, że zadania realizowane są latami, więc kontynuacja prac już przez nas finansowanych, a nie wspartych w obecnym roku dotacjami przez inne podmioty, była dla nas ważnym kryterium dla przydzielenia dotacji. Z powodu braku wystarczających środków nie wsparliśmy w tym roku działań planowanych w cennych obiektach, na które dotacji udzieliło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Nielicznymi wyjątkami są wydzielone zadania nie wsparte przez Ministerstwo lub zadania dające szansę na ich ukończenie w roku bieżącym dzięki wsparciu DWKZ. Na liście dotacji znajdziecie Państwo obiekty nieużytkowane, przejęte i zagospodarowywane na cele użytkowe oraz takie, które giną i podjęto inicjatywy ich ratowania, a dotacja DWKZ jest na razie jedynym wsparciem publicznym tych zamierzeń.
Napisz komentarz
Komentarze