Ta uroczystość była zwieńczeniem kilkuletnich starań Wrocławia o utworzeniu ukraińskiej placówki dyplomatycznej. Decyzję w tej sprawie podpisał w ubiegłym roku prezydent Ukrainy.
- To ważna chwila nie tylko dla Wrocławia, ale przede wszystkim dla relacji polsko-ukraińskich. W naszym mieście zamieszkuje już ponad 100 tysięcy obywateli Ukrainy. Wzbogacają oni życie społeczne Wrocławia – miasta europejskiego i otwartego dla wszystkich. A dzisiejsze podpisanie umowy, która jeszcze w tym roku pozwoli uruchomić Konsulat Generalny Ukrainy, to otwarcie kolejnego rozdziału w naszym partnerstwie. Jestem przekonany, że współpraca przyniesie wiele dobrych i pięknych momentów – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
- Wierzę, że konsulat będzie jeszcze jednym mostem, który połączy nasze przyjacielskie kraje. Mostem, który przyczyni się do rozwoju współpracy w dziedzinie handlu, kultury, oświaty i nauki oraz zacieśnienia więzi międzyludzkich Polski oraz Ukrainy – podkreślał Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce.
Do dyspozycji pracowników Konsulatu będą pomieszczenia o łącznej powierzchni blisko 400 m2, które są obecnie remontowane i przebudowywane. Siedziba przy placu Nankiera ma trzy strefy, w których znajdą się: sala konferencyjna mogąca służyć m.in. jako lokal wyborczy, przestrzeń do obsługi obywateli Ukrainy w sprawach konsularnych, a także biura dla pracowników czy archiwum. Pierwszy etap prac remontowych zakończy się na początku grudnia, dzięki czemu jeszcze w tym roku Konsulat rozpocznie swoją działalność.
- My, społeczność ukraińska we Wrocławiu, dziękujemy prezydentowi Jackowi Sutrykowi, który kontynuując dobre praktyki poprzednich lat tworzy Wrocław jako jedno z najbardziej proukraińskich miast w Polsce – podkreślił Igor Salamon, prezes wrocławskiego oddziału Związków Ukraińców w Polsce.
Ukraińska gazeta, strona internetowa i wiele więcej
Wrocław od lat wspiera mniejszość ukraińską. Prezydent Jacek Sutryk powołał w 2019 roku pełnomocnika ds. mieszkańców pochodzenia ukraińskiego, powołując na to stanowisko Olgę Chrebor. Zostały uruchomione także trzy miejskie punkty informacji i aktywności dla migrantów - WroMigrant, a także powstały klasy przygotowawcze dla dzieci obcokrajowców, w tym dla dzieci pochodzenia ukraińskiego. Te działają w jedenastu szkołach.
- Budowanie relacji polsko-ukraińskich w pewnym wymiarze spoczęło na barkach Wrocławia. Bierzemy za te relacje odpowiedzialność i chcemy je tworzyć w duchu zrozumienia i wzajemnego szacunku. Chciałbym również bardzo podziękować Andrijowi Deszcicy za bycie ambasadorem spraw polskich i przede wszystkim wrocławskich na Ukrainie - podkreślał Jacek Sutryk.
Warto zauważyć, że portal www.wroclaw.pl jest jedną z pierwszych w Polsce stron internetowych tłumaczonych w pełni na język ukraiński. Wiele inicjatyw oraz projektów miejskich coraz mocniej zachęca ukraińską społeczność do aktywnego angażowania się w życie miasta, np. w postaci Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, który jest dostępny również w języku ukraińskim. Z kolei Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej prowadzi Study in Wrocław, program skierowany do studentów ukraińskich. We Wrocławiu wydawana jest również przeznaczona dla społeczności ukraińskiej specjalna gazeta „Pryvit”, a w miejskim biuletynie wrocław.pl są publikowane informacje także w języku ukraińskim.
- Wrocław jest niezwykle przyjaznym miastem. Decyzja o utworzeniu konsulatu właśnie tutaj to również wyraz zaufania do prezydenta oraz troski o naszych obywateli. Chcemy, by oprócz fantastycznej opieki ze strony władz miasta mieli oni również lepszy dostęp do przedstawicielstwa swojego państwa - mówił ambasador Andrij Deszczycia.
We Wrocławiu – także przy wsparciu miasta – działa wiele ukraińskich organizacji pozarządowych, m.in.: Fundacja Ukraina czy Fundacja PTACH. Społeczność ukraińska cyklicznie organizuje takie wydarzenia jak: Kino Ukraina, festiwal Skorovoda Fest, Festiwal Viva Ukraina czy Wrocławska Kutia.
Przypomnijmy, że w szczytowym momencie pandemii koronawirusa Wrocław ściśle współpracował z placówkami dyplomatycznymi Ukrainy w Polsce, organizując transport autobusowy z Wrocławia do Przemyśla obywateli Ukrainy, którzy dalej pociągami mogli wrócić do swojej ojczyzny.
Reklama
Jeszcze w tym roku otwarcie Konsulatu Generalnego Ukrainy we Wrocławiu
- To ważna chwila nie tylko dla Wrocławia, ale przede wszystkim dla relacji polsko-ukraińskich – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, przy podpisywaniu umowy z Andrijem Deszczycią, ambasadorem Ukrainy w Polsce. Dzięki przekazaniu przez miasto nieruchomości w centrum Wrocławia jeszcze w tym roku w stolicy Dolnego Śląska powstanie Konsulat Generalny Ukrainy. Będzie to kolejna placówka dyplomatyczna o tak wysokiej randze we Wrocławiu i już piąta ukraińska na terytorium Polski. Na Konsula Generalnego został mianowany Jurij Tokar.
- 29.10.2021 08:56
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze