WYWŁASZCZENIA I WYSIEDLENIA
Jak to się będzie odbywało? Inwestycja CPK i KDP jest inwestycją celu publicznego i w związku z tym wywłaszczenie następuje z chwilą uprawomocnienia się decyzji administracyjnej wydanej przez wojewodę. Reguluje to specustawa o CPK. W chwili wydania ostatecznej decyzji lokalizacyjnej własność nieruchomości przechodzi na Skarb Państwa.
Cena za wywłaszczone nieruchomości ustalana jest w umowie zawartej pomiędzy właścicielem nieruchomości a przedstawicielami Skarbu Państwa lub w odrębnej decyzji wywłaszczeniowej. Cena nieruchomości ustalana jest przez rzeczoznawcę majątkowego (wskazanego przez wojewodę) na podstawie cen transakcyjnych nieruchomości o podobnym przeznaczeniu w okresie wydania decyzji.
To ważne, gdyż w momencie wydawania decyzji, gdy nad okolicą już od dawna wisi widmo budowy kolei, wartości nieruchomości gwałtownie spadają. Nikt nie chce kupić domu, działki czy pola, gdy w sąsiedztwie może pojawić się kolejowy nasyp. Transakcji więc w okolicy nie ma albo ceny są już znacznie niższe. Jak ten mechanizm działa, widać dziś w Baranowie, gdzie akcja wywłaszczeniowa pod CPK trwa. Mieszkańcy, rolnicy z tamtych terenów skarżą się i protestują: nieruchomość wartą kilka lat temu (gdy nie mówiło się o CPK) milion złotych rzeczoznawca wojewody wycenił teraz na 250 tys. zł, bo w ostatnim czasie tak potaniała tam ziemia... ze względu na CPK. Skarb Państwa wypłacił tę niską kwotę plus bonus (tak nagłaśniany w mediach) w wysokości 10%, czyli 275 tys. złotych. Za coś, co było warte milion.
Nie miejcie Państwo złudzeń - nawet jeżeli właściciel nieruchomości nie zgadza się z zaproponowanym odszkodowaniem, w myśl specustawy musi opuścić nieruchomość w wyznaczonym terminie (3 miesiące, mówi się o wydłużeniu tego czasu do 4 miesięcy) i jedynie w drodze postępowania sądowego może domagać się właściwego odszkodowania. W takiej sytuacji pozostaje bez nieruchomości (domu) i bez pieniędzy do czasu zakończenia postępowania sądowego. Często z kredytem do spłacenia.
NIERUCHOMOŚCI CZĘŚCIOWO WYWŁASZCZANE
Wywłaszczeniu podlega tylko nieruchomość lub jej część niezbędna do przeprowadzenia inwestycji celu publicznego. W przypadku KDP jest to pas 100 lub120 metrów, w zależności od lokalizacji (dwa lub cztery tory kolejowe).
Często więc będzie dochodzić do sytuacji, gdzie tylko część nieruchomości zostanie wywłaszczona. Pozostała część o utraconych walorach użytkowych i znacznie obniżonej wartości pozostanie w gestii dotychczasowego właściciela. Może się on domagać wykupienia pozostałej części przez Skarb Państwa o ile udowodni, że dana nieruchomość nie nadaje się do prawidłowego wykorzystywania na dotychczasowe cele. I tylko od dobrej woli urzędników będzie zależało czy np. pole uprawne trwale podzielone linią kolejową będzie można prawidłowo wykorzystywać na dotychczasowe cele. Czy dom zlokalizowany przy wysokim, betonowym murze lub ekranie, bez części ogrodowej, dalej będzie spełniał dotychczasowe cele. Jeżeli nie dojdzie do podpisania umowy przeniesienia własności całej nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa, straci ona całkowicie na wartości, ponieważ nie będzie mogła być dalej użytkowana zgodnie z przeznaczeniem i nie znajdzie nowych nabywców.
SĄSIEDZTWO LINII KOLEJOWEJ
Budowa, a następnie funkcjonowanie KDP spowoduje szereg niedogodności oraz utrudnień, które wpłyną na jakość zamieszkiwania na terenie nieruchomości zlokalizowanych w jej sąsiedztwie oraz spowodują znaczny spadek wartości tych nieruchomości w obrocie prawnym.
Niedogodności te opiszemy w kolejnych artykułach, dziś tylko warto zasygnalizować: ponadnormatywny hałas, nieodwracalne zniszczenia podczas robót budowlanych, podział terenów przez ogrodzony nasyp, utrudniony dostęp do nieruchomości, itp. itd.
Walczmy, by KDP ominął nasze ziemie! Zachęcamy do przyłączenia się do nas. Szczegóły na www.niedla44.pl!
***
Od redakcji
Stowarzyszenie Inicjatywa 2.0. przygotowało wizualizację wariantu 44 planowanej trasy Kolei Dużych Prędkości. To dlatego mieszkańcy protestują.
- Nasze stowarzyszenie przygotowało duży i czasochłonny projekt pokazujący jak bardzo szkodliwy jest dla naszego miasta i gminy wariant 44 - czytamy na Facebooku Inicjatywy 2.0. - Zachęcamy do oglądania, udostępniania i dzielenia się.
Publikujemy grafikę, którą w interaktywnej formie można zobaczyć na stronie: https://kuula.co/share/collection/7qKf7?logo=1&info=1&fs=1&vr=0&zoom=1&sd=1&thumbs=1&inst=pl&fbclid=IwAR3AEGa9KEj6eZoFEHl_4cg6MAV9TqByJa0YTClpKbxn9XtX3VWQYQudgoM
Napisz komentarz
Komentarze