
Reklama
Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku
Do 22 maja możemy obejrzeć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu wystawę czasową „Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku”.
- 16.03.2022 08:46 (aktualizacja 28.09.2023 18:00)
14 marca odbyło się uroczyste otwarcie wystawy, która odsłania kulisy pojawienia się i działalności królewiczów Sobieskich na Śląsku na przełomie XVII i XVIII w. Głównym bohaterem ekspozycji jest Jakub Ludwik Sobieski (1667–1737), najstarszy syn Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery d'Arquien. Królewska para liczyła, że stanie się on sukcesorem korony, a Sobiescy będą trwać jako potężna dynastia królewska. Stało się jednak inaczej i przeznaczeniem Jakuba nie był Wilanów, a Oława i Żółkiew.
Otwierając wystawę dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski zadedykował ją bohaterskiemu Narodowi Ukraińskiemu: - Jego postawa budzi nasze szczere uznanie i podziw. Tym większe, gdyż naród ten chroni i zabezpiecza to, co jest wielokrotnie naszym wspólnym, ukraińskim i polskim, dziedzictwem. Broni europejskiej cywilizacji.

Kuratorka wystawy Małgorzata Macura w interesujący sposób opowiedziała uczestnikom wernisażu o obecności królewiczów z rodu Sobieskich na Śląsku na przełomie XVII i XVIII w na Śląsku.
Starostwo Powiatowe w Oławie jest partnerem Muzeum Narodowego we Wrocławiu wspierającym Wystawę. Podczas wernisażu samorząd Powiatu Oławskiego reprezentował starosta oławski Zdzisław Brezdeń oraz Hanna Czarnasiak, inicjatorka działań naszego samorządu, za sprawą których akcentujemy fakt, że ród Sobieskich, z którego wywodzi się król Polski – Jan III Sobieski, jest mocno związany z Oławą, poprzez syna monarchy, księcia oławskiego, królewicza Jakuba i jego najmłodszą córkę, królewską wnuczkę Marię Klementynę Sobieską.
Wystawę patronatem honorowym objął prof. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Józef Kupny Metropolita Wrocławski.
Źródło:
Starostwo Powiatowe w Oławie
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze