Co to jest Kodeks pracy?
Kodeks pracy to zbiór przepisów, który określa prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Najważniejszy akt normatywny regulujący zagadnienia prawa pracy został uchwalony 26 czerwca 1974 roku (od tego czasu podlegał jednak wielu modyfikacjom). Do najważniejszych zmian możemy zaliczyć: skrócenie czasu pracy do 40 godzin w tygodniu czy wydłużenie urlopów macierzyńskich.
Co reguluje Kodeks pracy?
Kodeks pracy reguluje wszystkie kwestie związane z zatrudnieniem na umowę o pracę. Składa się z 15 rozdziałów. Zawiera m.in. podstawowe zasady prawa pracy, zasady nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, przepisy dotyczące wypłaty wynagrodzenia, czasu pracy, urlopów oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Znajdziemy w nim także przepisy dotyczące równego traktowania osób zatrudnionych oraz informacje o szczególnych uprawnieniach wynikających np. z posiadania potomstwa.
Kodek pracy chroni interesy obu stron: zarówno pracowników, jak i pracodawców. Zakazuje dyskryminacji ze względu na wiek, płeć czy przekonania, umożliwia pracownikom zrzeszanie się w związkach zawodowych, gwarantuje prawo do godziwego wynagrodzenia i nakazuje poszanowanie godności pracownika oraz jego dóbr osobistych. Nakłada także obowiązki na pracownika, który jest zobowiązany m.in. do przestrzegania czasu pracy oraz zasad BHP. Pracownik, który działa na niekorzyść przedsiębiorstwa, może zostać zwolniony dyscyplinarnie w trybie natychmiastowym.
Czy pracownik ma obowiązek znać Kodeks pracy?
Kodeks pracy to obszerny dokument napisany językiem urzędowym nie zawsze zrozumiałym dla osób, które nie mają odpowiedniego wykształcenia. Choć żaden pracodawca nie wymaga od pracownika znajomości wszystkich artykułów na pamięć, to pracownik jest zobowiązany do przestrzegania znajdujących się w dokumencie przepisów.
Znajomość Kodeksu pracy jest w interesie pracownika. Może przydać się w wielu codziennych sytuacjach. Warto jednak pamiętać, że przepisami Kodeksu pracy nie są objęte osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych (takich jak umowa o dzieło czy umowa zlecenie), lecz wyłącznie pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę.
Kto zajmuje się przestrzeganiem praw pracownika i pracodawcy zawartych w Kodeksie pracy?
W Polsce organem, który sprawuje nadzór nad przestrzeganiem prawa pracy, jest Państwowa Inspekcja Pracy. PIP weryfikuje doniesienia o możliwości naruszenia przepisów przez pracodawcę związane m.in. z nieprzestrzeganiem przepisów BHP lub naruszeniem zasad legalności zatrudnienia. Inspektor pracy może ukarać pracodawcę mandatem, grzywną lub skierować sprawę do sądu.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze