- Dni Jelcza-Laskowic to wydarzenie, które od wielu lat cieszy niesłabnącym zainteresowaniem - przyznaje dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury Dorota Miś-Hanys. - Corocznie mieszkańcy oczekują na kolejne obchody jubileuszu nadania praw miejskich. Wspólne świętowanie integruje, buduje tożsamość, poczucie wspólnoty i umacnia więzi społeczne. Od wielu lat nasza scena muzyczna gościła największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. W 2022 roku Jelcz-Laskowice obchodzą 35-lecie powstania miasta. Wydarzenie jest wyjątkowe i długo oczekiwane, ponieważ z uwagi na panującą pandemię wirusa COVID-19 przez dwa lata mieszkańcy nie mieli możliwości wspólnego gromadzenia się, by razem świętować. Tym razem znów będzie okazja do doskonałej zabawy, która gromadzi każdorazowo kilka tysięcy widzów w każdym wieku zarówno mieszkańców miasta, pobliskich miejscowości, ale także zainteresowanych, którzy przyjeżdżają na jelczańską majówkę kilkaset kilometrów.
Tegoroczne obchody Dni Miasta Jelcz-Laskowice będą trwały dwa dni. KULTowa majówka rozpocznie się 1 maja i tego dnia będą królowały koncerty, natomiast drugiego, który będzie happeningowy, MGCK zachęca mieszkańców do współtworzenia tego dnia i pozostawienia pamiątek dla przyszłych pokoleń.
Trzy występy
1 maja o godz. 17.00 na terenach między basenem a Centrum Sportu i Rekreacji zagra Coolbaba, zespół grający szeroko pojętą muzykę rockową, którego założycielem i liderem jest Oksana Terefenko - wokalistka i aktorka, która na swoim koncie ma niezliczoną ilość występów na scenach festiwalowych i konkursowych. Jej charyzmatyczny głos i pełna ekspresji prezencja uzupełniana jest przez młodych ale doświadczonych już muzyków, którzy udzielając się w wielu innych zespołach odnosili sukcesy, a obecnie tworzą dynamiczny skład osobowości o różnym pochodzeniu etnicznym i zgoła odmiennych gustach muzycznych. Ta wybuchowa mieszanka zaowocowała debiutancką płytą o tytule Coolal6um, która wydana własnym nakładem światło dzienne ujrzała w 2018 roku. Teksty utworów pisane są w językach ukraińskim, łemkowskim i polskim, z których niektóre opierają się na poezji.
O godz. 19.00 na scenie pojawi się Dawid Kwiatkowski - jego piosenki są obecne w niemal każdej stacji radiowej, płyty sprzedają się jak świeże bułeczki, a na koncertach bawią się tłumy nastolatków. Wokalista, kompozytor, idol nastolatek, jeden z najpopularniejszych artystów młodego pokolenia. Przy tym jest niezwykle pracowity i utalentowany! Czego chcieć więcej? Dawid Kwiatkowski to także jeden z najbardziej aktywnych i wpływowych użytkowników mediów społecznościowych, jego profile śledzi około 1,5 miliona fanów.
O 21.00 wystąpi gwiazda wieczoru, zespół Kult - to ikona polskiego rocka na czele z charyzmatycznym wokalistą, Kazikiem Staszewskim. Kultu ani Kazika Staszewskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Zespół obecny na polskiej scenie od 40 lat stał się - bezsprzecznie - kultowy. Mocne teksty, energia i niepowtarzalne, charakterystyczne dla Kultu połączenie gitar, trąb i klawiszy, czynią ich jedną z najbardziej rozpoznawalnych rodzimych grup. Na swoim koncie mają pokaźną dyskografię, uznanie krytyków i rzeszy fanów. Od początku istnienia w swoich utworach poruszają najistotniejsze tematy i bez pardonu obnażają prawdę, gorzko patrząc na rzeczywistość, w której przyszło nam żyć.
Urodziny miasta
Miejsko-Gminne Centrum Kultury przygotowało też inne atrakcje. 2 maja królować będą happeningi. W związku z obchodami 35-lecia miasta mieszkańcy mogą przygotować pamiątki dla przyszłych pokoleń.
MGCK zaprasza na tereny przyległe do Urzędu Miasta i Gminy przy ul. Witosa w Jelczu-Laskowicach, gdzie wspólnie będzie można tworzyć historię dla przyszłych pokoleń. To będzie dzień, w którym przeszłość, współczesność i przyszłość będą żywe. W jaki sposób uda się wskrzesić przeszłość, zatrzymać teraźniejszość i przywołać przyszłość? O tym przekonamy już 2 maja przy ul. Witosa.
***
16.00 - spotkanie 35-latków w 35-letnim mieście - wspólne zdjęcie pamiątkowe.
16.30 - uroczyste umieszczenie wszystkich pamiątek w tubie, zamknięcie Kapsuły Czasu i złożenie jej w pałacowej wieży
17.00 - Jelczańskie Tango - wspólny taniec mieszkańców miasta przy dźwiękach Jelczańskiego Tanga napisanego 50 lat temu
***
W jaki sposób wraz z Centrum Kultury aktywnie tworzyć historię dla potomnych? Organizatorzy zapewniają mieszkańcom kilka możliwości dołączenia do wspólnego świętowania. Aby zostać utrwalonym dla kolejnych pokoleń można:
* nagrać 30-sekundowy filmik, który prezentuje wizję miasta za kolejnych kilkadziesiąt lat,
* zatańczyć Jelczańskie Tango, czyli wziąć udział w krótkim kursie tańca, który zakończy się wspólnym wykonaniem układu choreograficznego,
* jeśli jesteś urodzony w 1987, roku zgłoś się do Centrum Kultury i weź udział w pamiątkowym zdjęciu 35-latków w 35-letnim mieście.
Mieszkańcy, którzy podobnie jak miasto obchodzą w 2022 swoje 35. urodziny, spotkają się w jednym miejscu, by razem stanąć do wspólnego zdjęcia z jubileuszowym herbem w tle. Wykonana fotografia zostanie umieszczona w Kapsule Czasu i umieszczona w pałacu.
Co jeszcze znajdzie się w tajemniczej kapsule, która będzie prezentem dla potomnych? Oprócz fotografii, słowo pisane w postaci listu burmistrza Jelcza-Laskowic oraz aktualne wydanie "Gazety Powiatowej", które stanowić będzie niejako zatrzymanie współczesnego kadru. MGCK zachęca, by każdy mieszkaniec przekazał coś od siebie dla potomnych, którzy otworzą kapsułę za kolejnych kilkadziesiąt lat.
Można też nagrać krótki filmik, maksymalnie 30-sekundowy, w którym przedstawiona będzie wizja miasta za sto lat. Jak będzie wyglądało miasto Jelcz-Laskowice w tak odległej przyszłości, co się zmieni, a co pozostanie takie samo? Pokażcie swoją kreatywność! Aby stać się częścią projektu, wystarczy wysłać na adres [email protected] krótki filmik zawierający futurystyczną wizję Jelcz-Laskowic. Może kiedyś obejrzy ją wasz potomek?
Kapsuła Czasu zostanie przygotowana jako wkład współczesnych mieszkańców dla przyszłych pokoleń. Centrum Kultury ma też prezent z przeszłości! Jelczańskie Tango to utwór, który wygrał w konkursie zorganizowanym przez Jelczańskie Zakłady Samochodowe wiele lat temu. Ta wyjątkowa kompozycja zostanie przypomniana szerszej publiczność. MGCK nie tylko odnalazło zapomniany utwór i chce go na nowo przypomnieć, ale także liczy na to, aby to właśnie jelczanie zatańczyli Jelczańskie Tango. Najpierw warsztaty z nauki tego zmysłowego tańca, a później wielki finał.
Wszystkie osoby chętne do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach tanecznych zachęcamy do zapisów: [email protected]. Poprowadzi je dwójka tancerzy, od lat zakochanych w tym tańcu.
Michał Bargieł - tańczy tango argentyńskie ponad 10 lat, od kilku miesięcy prowadzi naukę tego tańca w jednej ze szkół tanecznych we Wrocławiu. Jak mówi - tango daje mu niezwykłe możliwości kontaktu z innymi ludźmi, możliwość pracy nad swoim ruchem i zmiany całego swojego życia.
Elżbieta Klimczak tańczy tango od 7 lat. - Tango dla mnie to przede wszystkim pasja, przeżywanie emocji w połączeniu z ruchem, tango otwiera przed ludźmi cały świat, gdziekolwiek pojadę mam tam znajomych z którymi mogę tańczyć i spędzić czas - przyznaje.
Napisz komentarz
Komentarze