Czym jest i jak fluor wpływa na zęby?
Fluor to pierwiastek mineralny, który naturalnie występuje w wodzie, pożywieniu oraz w glebie. W życiu codziennym najczęściej kojarzony jest ze stomatologią, gdzie sprawdza się w roli wzmocnienia dla szkliwa. Fluor w paście do zębów działa remineralizująco, odbudowując mikroubytki w szkliwie, a także hamuje aktywność bakterii próchnicotwórczych, ograniczając produkcję kwasów, które pogarszają stan uzębienia. Stosowanie past z fluorem polecane jest dla osób z nadwrażliwością zębów, gdyż składnik ten zmniejsza wrażliwość na bodźce zewnętrzne, tj. nagłe zmiany temperatur (ciepłe i zimne pożywienie) czy zbyt słodkie jedzenie, czy picie.
Pasta do zębów z fluorem – czy należy ją stosować?
Stosowanie pasty do zębów z fluorem wiąże się z potwierdzoną naukowo skutecznością w profilaktyce próchnicy. Liczne badania dowodzą, że regularne używanie past zawierających 1000–1500 ppm fluoru istotnie redukuje ryzyko powstawania nowych ognisk choroby próchnicowej zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
Pasty z fluorem polecane są przede wszystkim:
- osobom z wysokim ryzykiem próchnicy,
- pacjentom z aparatami ortodontycznymi,
- osobom z obniżoną odpornością szkliwa (np. przy nadwrażliwości),
- dzieciom, które mają trudności z dokładnym myciem zębów.
Pasty do zębów z fluorem są całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia – żadne badania naukowe nie przedstawiają dowodów na to, że w pierwiastek ten stosowany w rozsądnej dawce powodował choroby nerek czy nowotwory.
Ile fluoru powinna mieć pasta do zębów dla dzieci?
Kontrowersje z użyciem past z fluorem dotyczą głównie występowania tego składnika w pastach dla dzieci. Tu kluczem do prawidłowej pielęgnacji zębów malucha jest ilość nakładanej na szczoteczkę pasty (odpowiednia ilość pasty na jedno mycie to ziarenko grochu) oraz stężenie fluoru w tubce. Polecane produkty dla najmłodszych mają jego obniżoną zawartość – u najmłodszych lepiej sprawdzają się pasty o stężeniu 500 – 1000 ppm.
Kiedy stosować pasty do zębów bez fluoru?
Pasty bez fluoru zyskują popularność głównie ze względu na obawy przed jego przedawkowaniem. Choć toksyczność fluoru w odpowiednich dawkach jest niska, zdarzają się przypadki fluorozy – schorzenia objawiającego się białymi plamkami na zębach, wynikającymi z nadmiaru fluoru przyjmowanego w dzieciństwie.
Powinno się używać past bez fluoru gdy dostrzeżemy u siebie oznaki alergii, która objawia się wysypką wokół ust. Być może dostarczasz do organizmu zbyt duże ilości tego składnika, w suplementach czy płynach do płukania ust.
Naturalne pasty na bazie ziół, z dodatkiem węgla aktywnego, glinki czy hydroksyapatytu działają antybakteryjnie i pomagają w usuwaniu osadów, jednak nie wzmacniają szkliwa w takim stopniu, jak produkty z fluorem. Możesz rozważyć ich stosowanie, jeśli preferujesz naturalne środki do codziennej higieny, lecz używając ich, staraj się kontrolować zęby u stomatologa co kilka miesięcy.
Jak dobrać pastę do zębów do indywidualnych potrzeb?
Przy wyborze pasty do zębów, należy zastanowić się, czy nie jesteśmy w grupie ryzyka pod kątem rozwoju próchnicy. Osoby, u których występowały znaczne ubytki, noszące aparat ortodontyczny czy cierpiące na nadwrażliwość zębów powinny wybierać pasty z fluorem.
Warto uwzględnić również inne aspekty:
- Dla dzieci: odpowiednie stężenie fluoru, smak zachęcający do szczotkowania, delikatne składniki.
- Dla osób z nadwrażliwością: dodatki takie jak azotan potasu czy hydroksyapatyt.
- Dla palaczy: formuły usuwające osady i przebarwienia.
- Dla alergików: pasty bez SLS, glutenu, barwników.
Pasta z fluorem czy bez – tak duży wybór środków do codziennej pielęgnacji, może powodować wątpliwości, szczególnie jeśli gdzieś obiło ci się o uszy, że fluor jest szkodliwy. Mity na temat szczotkowania, doboru past czy płynów do płukania najlepiej sprawdzić u specjalisty. DentalSand to miejsce, gdzie żadne pytania nie zostają bez odpowiedzi, dlatego umów się na higienizację lub kontrolę stomatologiczną i poproś o pomoc w doborze pasty do zębów.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze