Nasza pełnoletność w Unii Europejskiej to powód do świętowania i dumy. Jesteśmy członkiem demokratycznej wspólnoty opartej na cennych wartościach, które nie są wyłącznie pustym sloganem – równość, wolność, praworządność mają konkretne przełożenie na funkcjonowanie UE i państw członkowskich. Obecność w UE to gwarancja, że również prawa Polek i Polaków są chronione.
18-letnie członkostwo Polski w Unii Europejskiej ma fundamentalny wpływ na poprawę jakości życia w naszym kraju. Gdyby Polska pozostała poza Unią nasz kraj nie cieszyłby się stałym, dynamicznym wzrostem gospodarczym, a dochody Polaków byłyby niższe co najmniej o 1/4. Wg obliczeń Fundacji Schumana, około 1.400 PLN brutto miesięcznie mniej zarabiałby przeciętny Polak, gdyby w 2004 roku Polska nie weszła do Unii Europejskiej. Minimalne wynagrodzenie byłoby niższe o 800 PLN brutto od obecnego, a nasze dochody realnie niższe o 25-30% 1.
Chociaż większość z nas na pierwszym miejscu korzyści wynikających z obecności w Unii wymienia fundusze europejskie oraz inwestycje, takie jak nowe drogi, to zdecydowanie najważniejszy jest udział Polski w Jednolitym Rynku Europejskim (JRE). Zapewnia on możliwość swobodnej sprzedaży polskich towarów i usług zagranicę. Efekty udziału w Jednolitym Rynku są co najmniej trzykrotnie większe, niż powszechnie dostrzegane korzyści z tytułu napływu do Polski funduszy unijnych!
Dzisiaj Polska w handlu wewnątrz Unii zajmuje szóste miejsce, a polskie produkty i marki są znane w całej Europie. Obecność w UE i dostęp do JRE stopniowo wyeliminowały cła i kosztowne procedury związane z eksportem, zmobilizowały firmy do zwiększonej produkcji towarów oraz przyciągnęły zagranicznych inwestorów. Od 2004 r. wartość krajowego eksportu wzrosła czterokrotnie, a 75% eksportowanych z Polski towarów trafiła do państw UE. 18 lat w Unii pozwoliło nam na gigantyczny skok gospodarczy, a gdyby nie integracja europejska, wartość polskiego eksportu byłaby dzisiaj o 32% niższa.
Dzięki obecności w UE, razem z innymi krajami członkowskimi realizujemy unijną wspólną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, co w połączeniu z członkostwem w NATO stanowi jeden z głównych filarów bezpieczeństwa naszego kraju. Od lat aktywnie angażujemy się w tworzenie jednostek szybkiego reagowania, inicjatywy służące zwiększeniu zdolności obronnych oraz działania umożliwiające szybkie reagowanie na zagrożenia militarne czy te związane z dezinformacją.
We wszystkich tych obszarach wspiera nas Unia.
Co jeszcze zawdzięczamy obecności w UE? Swobodne podróżowanie umożliwia młodym ludziom wybór miejsca do nauki, a każdemu daje możliwość podjęcia pracy w innym kraju Unii za zasadach równym rodowitym mieszkańcom. Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) możemy leczyć się poza granicami Polski, w tym korzystać z pomocy medycznej np. podczas urlopu w Grecji czy Hiszpanii.
Dzięki roamingowi w UE nie musimy martwić się o połączenia telefoniczne i internetowe z bliskimi w trakcie podróży – opłaty za usługi potrącane są z naszego „krajowego” pakietu i dzieje się to automatycznie, bez konieczności uruchamiania dodatkowych usług.
Przepisy UE chronią nas, jako konsumentów, przed nieuczciwymi praktykami sprzedawców, gwarantują, że przy zakupie towarów i usług w Unii przysługuje nam m.in. prawo do jasnych informacji na temat kupowanego produktu, jego ceny, kosztów wysyłki i dostawy, a także na temat praw przysługujących w przypadku wystąpienia problemów. To bardzo ważne, zwłaszcza, że bez ograniczeń możemy kupować produkty z innych krajów Unii.
Korzyści z obecności Polski w Unii jest bardzo wiele, oczywiście nie można pozostać ślepym na wady czy istotne niedociągnięcia funkcjonujące we Wspólnocie. Jednak należy pamiętać, że Unia to my – demokracja w Unii jest taka, jak w jej państwach członkowskich. Parlament Europejski jest wybierany w demokratycznych wyborach, a wszyscy członkowie innych najważniejszych unijnych instytucji to osoby proponowane lub wskazane przez rządy krajów członkowskich. Bez zgody państw w Unii
nie mogą zapaść żadne ważne decyzje.
Przed Unią stoi wiele wyzwań, te związane z bezpieczeństwem wydają się aktualnie najistotniejsze. Dobrze, że Polska nie stoi przed nimi samotnie.
Napisz komentarz
Komentarze