Po zabytkach Oławy, śladami Sobieskich, oprowadzili uczestników wydarzenia - dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu dr hab. Piotr Oszczanowski oraz Małgorzata Macura, kuratorka wystawy „Madonna i książę”.
Naukowcy prowadzący spotkanie w swych dotychczasowych badaniach starali się dociec odpowiedzi na pytania – w jakich okolicznościach i dlaczego pojawili się w Oławie Sobiescy? Co tutaj robili i jak zapamiętano reprezentantów jednego z najwybitniejszych polskich rodów szlacheckich, przedstawicieli królewskiej rodziny, ludzi znanych i podziwianych w całej Europie? Teraz wynikami swych badań oraz hipotezami dzielili się z uczestnikami oławskiej wycieczki śladami Sobieskich.
Na trasie odkrywców historii znalazły się kolejno: Zamek Książęcy (obecnie siedziba Urzędu Miejskiego w Oławie), kościół pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła, Izba Muzealna Ziemi Oławskiej w Ratuszu, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia oraz kościół pw. Świętego Rocha.
Po zakończeniu zwiedzania zabytków przybyłym do Oławy gościom za owocną wizytę podziękował starosta oławski Zdzisław Brezdeń, który podkreślił fakt, że w świadomości i pamięci oławian mocno zakorzenione są odniesienia i związki z rodem Sobieskich.
Najstarsze w Oławie Liceum Ogólnokształcące nosi dumne imię Jana III Sobieskiego, rozbudowuje się Osiedle Sobieskiego, a od kilku lat samorząd Powiatu Oławskiego próbuje także na nowo wskrzesić ducha Rodu Sobieskich w regionie. Służą temu różne inicjatywy, takie jak sprowadzenie w ubiegłym roku i ekspozycja w Oławie pomnika Jana III Sobieskiego „Odsiecz Wiedeńska”. W dniu 17 lipca odbyły się uroczyste obchody 320. rocznicy urodzin Marii Klementyny Sobieskiej wraz religijnym wydarzeniem - przekazaniem przez księcia Macieja Radziwiłła Ziemi Oławskiej i parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła kopii obrazu z wizerunkiem Matki Bożej Loretańskiej Sobieskich. Prezentowaliśmy ponadto dwie okolicznościowe wystawy, pt.: „Maria Klementyna Sobieska. Oławianka z tytułem królowej Wielkiej Brytanii” (wystawa prezentowana była na oławskim Rynku) oraz „Janie, z tym wizerunkiem zwyciężysz” (ekspozycja wystawiona była w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła).
Warto też w tym miejscu nadmienić, że Starostwo Powiatowe w Oławie jest partnerem Muzeum Narodowego we Wrocławiu wspierającym obecnie wystawę czasową „Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku”, która jest dostępna do 22 maja br. w gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu (pl. Powstańców Warszawy 5).
Napisz komentarz
Komentarze