Ochrona ppoż - co to jest i kto za to odpowiada
Ochrona przeciwpożarowa obejmuje realizację działań, których nadrzędnym celem jest wspomniana już ochrona życia, zdrowia i mienia oraz środowiska naturalnego przed pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi zagrożeniami o charakterze miejscowym. Obowiązek zastosowania kompleksowych rozwiązań przeciwpożarowych spoczywa na właścicielu i/lub zarządcy budynku czy obiektu.
Systemy przeciwpożarowe projektowane są na zlecenie, dla konkretnego budynku / obiektu, przez specjalistów, posiadających odpowiednie uprawnienia. Inżynierowie zajmujący się projektowaniem i wdrażaniem systemów ppoż powinni posiadać fachową wiedzę techniczną i doświadczenie w projektowaniu tego typu instalacji oraz znać obowiązujące normy prawne w tym zakresie. Każdy projekt systemu ochrony przeciwpożarowej wymaga indywidualnego podejścia oraz pełnego zrozumienia specyfiki danej instalacji, budynku i rodzaju prowadzonej w nim działalności. Tylko takie podejście gwarantuje optymalne bezpieczeństwo systemu ppoż.
System ochrony przeciwpożarowej i jego elementy
Najprostsze systemy przeciwpożarowe składają się z detektorów ognia i detektorów dymu, centrali sterującej oraz urządzeń gaśniczych (stałych i ruchomych). W zależności od zastosowanego środka gaśniczego - systemy ppoż dzielą się na: systemy gaszenia wodą, systemy gaszenia mgłą wodną, systemy gaszenia pianą oraz systemy gaszenia gazem.
Pozostałe opcjonalne i uzupełniające elementy systemu ppoż to:
- systemy sygnalizacji / ostrzegania (tzw. alarmy pożarowe)
- system oddymiania
- system detekcji gazów toksycznych i wybuchowy
- okna i drzwi przeciwpożarowe
- inne mniejsze urządzenia i sprzęty (niezbędne do przeprowadzenia bezpiecznych i skutecznych akcji gaśniczych).
Kluczem do skuteczności systemy przeciwpożarowego jest odpowiednie skonfigurowanie poszczególnych elementów oraz ich pełna sprawność. Oczywiście każdy element tego systemu musi zostać odpowiednio oznakowany, za pomocą wybranych znaków ochrony przeciwpożarowej.
Znaki przeciwpożarowe - jak wyglądają i jak je stosować?
Nawet najlepiej zaprojektowany system ochrony przeciwpożarowej nie będzie skuteczny, jeśli w sytuacji zagrożenia niemożliwe będzie szybkie odnalezienie jego poszczególnych elementów. Znaki ppoż mają wyraźnie wskazywać umiejscowienie poszczególnych elementów systemu w sposób jasny i czytelny zarówno dla pracowników służb ratunkowych, jak i dla osób postronnych (pracowników czy użytkowników danego budynku). Oznakowania powinny być zgodne z normą ISO 7010:2012 lub starą normą PN-92/N-01256/01 (znaki stosowane do uzupełniania istniejącego systemu).
Jak wygląda oznakowanie ppoż?
Znaki ochrony przeciwpożarowej to zunifikowane białe piktogramy umieszczone na czerwonym tle. W przypadkach, w któryh jest to konieczne - stosuje się również znaki ochrony przeciwpożarowej z opisem, który doprecyzowuje lub uszczegóławia dany znak. Do znaków przeciwpożarowych zalicza się również strzałki kierunkowe (białe na czerwonym tle), których zadaniem jest wskazanie najkrótszej drogi do sprzętu pożarniczego.
Znaki ppoż dostępne są zarówno w postaci twardych tabliczek z tworzywa, jaki i samoprzylepnych foliowych naklejek.
Jak stosować znaki ppoż?
Wybrane oznakowania powinny być umieszczane zgodnie z wytycznymi - bezpośrednio nad lub obok poszczególnych elementów systemu ppoż. Najczęściej stosuje się zasadę umieszczania znaków ppoż na wysokości około 150 cm od podłoża, czyli na linii wzroku osoby dorosłej średniego wzrostu. Znaki ochrony przeciwpożarowej mogą wskazywać m.in. umiejscowienie gaśnic, umiejscowienie drzwi i okien przeciwpożarowych, umiejscowienie hydrantów wewnętrznych, umiejscowienie przycisku alarmowego czy telefonu alarmowego.
Podsumowanie
Oznakowania ppoż to szczególna kategoria znaków, które są stosowane w ramach indywidualnie projektowanych systemów ochrony przeciwpożarowej budynków i obiektów budowlanych. Znaki ppoż mają charakter uniwersalny, dzięki czemu można dopasować je do każdego systemu przeciwpożarowego. Znaki przeciwpożarowe i znaki przeciwpożarowe z opisem to białe piktogramy i litery umieszczone na czerwonym tle. Dzięki zastosowaniu wyrazistego zestawienia kolorów są maksymalnie widoczne i czytelne. Znaki ochrony ppoż stosuje się przede wszystkim do wskazywania miejsca, w których znajdują się poszczególne urządzenia i sprzęty pożarnicze wchodzące w skład systemów przeciwpożarowych.
W przygotowaniu tekstu pomogli specjaliści z firmy TECHEM oferującej najwyższej jakości produkty bezpieczeństwa pracy, w tym solidne znaki ochrony przeciwpożarowej.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze