W planach: zabawy na dmuchańcach, rowery wodne, występy artystyczne dzieci dla dzieci, animacje, malowanie twarzy, konkursy ekologiczne, słodkości, pyszności i super zabawa - to wszystko (i jeszcze więcej!) czeka na najmłodszych.
O godz. 13.30 będzie można zobaczyć spektakl "Dokąd poszły skarpetki?" na podstawie książki "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek", autorstwa Justyny Bednarek. W obsadzie wystąpią młodzi aktorzy grupy teatralnej "Iskierka" pod opieką Aleksandry Zawer: Maja Amrogowicz, Marcelina Białowąs, Walentynka Bochniarz, Zuzanna Bochniarz, Antonina Chir, Nina Jabłońska, Agnieszka Murawska, Gabrysia Murawska, Julia Nowak, Sandra Seruga, Sara Seruga, Jagoda Teodorska, Lena Wnuk i Marysia Wolny. Dziecięca grupa teatralna od kilku lat działa przy Centrum Sztuki w Oławie.
Spektakl "Dokąd poszły skarpetki?" to opowieść, w której słynny Detektyw Trąbka próbuje rozwikłać zagadkę zniknięcia skarpetek. Różne okoliczności i spotkane osoby naprowadzają go na trop. Czy szukający sensacji paparazzi i policjant pomogą mu w poszukiwaniach? A może ancymon Robercik, robiąc sobie żarty, przeszkodzi w śledztwie? Co właściwie w tym czasie robią skarpetki? Sprawdzimy to razem 28 maja o godzinie 13:30!
Potem po godz. 14.00 na scenę zaproszeni zostaną finaliści organizowanego przez Baseny Miejskie "Termy Jakuba" konkursu plastycznego "Śmieci do kubłów kolorowych wrzucamy, bo o czystość na basenie dbamy", którym zostaną wręczone nagrody.
O 14.45 na scenie z minirecitalem "Dzieci Dzieciom" wystąpi Wokalny Zespół Dziecięcy "OKTAWA" pod kierunkiem Żanety Gacek, działający przy Centrum Sztuki w Oławie. Dwunastu energetycznych młodych wokalistów, którzy z zamiłowaniem i naturalną radością oddają się muzycznemu hobby, jakim jest śpiew, zaprezentuje znane piosenki dziecięce (m.in. utwory z repertuaru Majki Jeżowskiej i piosenki festiwalowe konkursu "Wygraj Sukces") w ich własnych interpretacjach. W składzie zespołu są: Dominika Dembowska, Kinga Dembowska, Paulina Domaradzka, Amelia Jakób, Maja Kędziora, Dalia Kosowicka, Karolina Korzeniowska, Zofia Morawska, Alicja Mruszczyk, Piotr Pawłowski, Natalia Sobolak i Hanna Suchodolska.
W tym roku obchodzona jest 180. rocznica powstania linii kolejowej na trasie Wrocław-Oława, dlatego dodatkową atrakcją będzie możliwość obejrzenia wystawy tematycznej przy ul. Różanej. Wśród eksponatów są lokomotywy i wagony. Wystawie będą towarzyszyć przejazdy pociągiem retro na trasie Wrocław-Oława-Brzeg, na które będą obowiązywać bilety. Szczegóły na stronie: turkol.pl.
- Dodatkowo, podczas obchodów 180-lecia kolei na ziemiach polskich wspólnie z dziećmi przeczytamy jeden z popularniejszych wierszy Juliana Tuwima - opowiadają organizatorzy. - O godz. 15.45 na scenie odbędzie się wydarzenie zatytułowane "Dzieci czytają "Lokomotywę" Juliana Tuwima" - najmłodsi wystąpią w specjalnych nakryciach głowy, które będą reprezentować różne towary przewożone przez "Lokomotywę". Zachęcamy do wspólnej zabawy! Czytaniu na żywo towarzyszyć będą tematyczne warsztaty plastyczne prowadzone przez Bożenę Myszkowską.
Na 16.30 zaplanowano rozpoczęcie gry terenowej Biblioteki "Koronka" pt. "Czas na kolej". Ma charakter zabawowy, ale też nieco edukacyjny. Zapisywać się można w godz. 16.30-17.00. Przygotowano teksty, dzięki którym uczestnicy będą mogli poznać interesujące fakty z historii kolei, a szczególnie oławskiej trasy kolejowej. Uczestnicy gry (zorganizowani w grupy) będą poruszali się po trasie wiodącej przez 8 stacji zlokalizowanych w pobliżu stacji PKP, na terenie parku, przy ulicach Różanej i Sikorskiego. Na każdej stacji trzeba będzie wykonać zadanie, za co grupa otrzyma potwierdzenie na karcie gry. Gra nie jest konkurencją (nie będzie wyłoniony zwycięzca). Rozpocznie się i zakończy przy namiocie obok sceny. Czas przejścia trasy i wykonania wszystkich zadań wynosi ok. 1,5 godziny.
O godz. 17:00 przyjedzie "Bajkowóz Teatr na Ostrowie" ze spektaklem "O czym szumią drzewa". Przedstawienie porusza aktualny i ważny temat zrównoważonego korzystania z zasobów leśnych. Zobaczymy w nim "Leśną Damę", zwierzaki z "Leśnej Szkoły" i chłopaków z miasta. Zwierzęta rozmawiają ze sobą i planują naprawę leśnego świata poprzez działania przypisane roli człowieka. Pod wpływem ich pozytywnych intryg dokonuje się przemiana Chłopców. Wystąpią Aktorzy Teatru na Ostrowie: Kinga Wlaszczyk, Kasia Pawarska i Ariel Osiak.
Ponadto, poza sceną na dzieci czekają dodatkowe atrakcje: gry sprawnościowe i tor przeszkód, konkursy ekologiczne i warsztaty robienia baniek. Podczas Oławskiego Dnia Dziecka spotkacie też żywą maskotkę i zrobicie ciekawe zdjęcia,weźmiecie udział w warsztatach plastycznych i rękodzielniczych, animacjach artystycznych oraz malowaniu twarzy... i wielu innych niespodziankach.
Grupa HELP jako partner wydarzenia zaprasza na stoisko gastronomiczne oraz kilka dodatkowych niespodzianek. Wolontariusze z Ukrainy przygotowali grę: "Polsko-ukraińskie labirynty językowe" w której podczas wykonywania różnych zadań dzieci będą mogły poznać miasta ukraińskie i polskie. Zabawa ma na celu integrację oraz poznanie zagadnień historycznych i geograficznych obu krajów, a także poznanie słówek w języku polskim i ukraińskim.
Wszystkie atrakcje dla dzieci (oprócz stoisk gastronomicznych i handlowych) są nieodpłatne. W przypadku pogorszenia pogody, część atrakcji zostanie przeniesiona do obiektów Ośrodka Kultury (ul. 11 Listopada 27), Biblioteki Koronka (Rynek Ratusz), hali Oławskiego Centrum Kultury Fizycznej (ul. Sportowa) oraz do Basenów Miejskich "Termy Jakuba".
***
Organizatorzy: Centrum Sztuki w Oławie, Urząd Miejski w Oławie,
Biblioteka "Koronka", Oławskie Centrum Kultury Fizycznej, Baseny Miejskie "Termy Jakuba".
Napisz komentarz
Komentarze