Gdzie wykorzystuje się koparko ładowarkę?
Koparko-ładowarka należy do najczęściej używanych i najbardziej uniwersalnych maszyn budowlanych o bardzo szerokim zastosowaniu. Służy m.in. do załadunku materiałów sypkich, wykonywania wykopów melioracyjnych, przygotowania terenów pod budowę chodników czy ścieżek rowerowych. Pomaga także w większych pracach porządkowych, przy melioracjach np. udrażnianiu niewielkich cieków wodnych. Koparko ładowarka znajduje również szerokie zastosowanie w gospodarstwach rolnych.
Dzięki temu, że koparko-ładowarka ma tak szerokie zastosowanie, jej operator może tylko przy jej pomocy wykonać szereg prac, do których potrzeba by było kilku innych maszyn. Jest to możliwe również dlatego, że można ich używać z dodatkowym osprzętem m.in. lemieszem do śniegu, zamiatarką, frezarką do pni i korzeni, nożycami, młotami wyburzeniowymi oraz kilkoma różnymi typami łyżek.
Nie obejdzie się bez specjalnych uprawnień
Mimo że koparko-ładowarka posiada zarówno funkcję koparki, jak i ładowarki, to uprawnienia na operatora koparki nie pozwalają na posługiwanie się ładowarką ani też koparko-ładowarką. Na wszystkie te maszyny budowlane obowiązują oddzielne uprawnienia. Operator posiadający takie uprawnienia może operować wszystkimi koparko-ładowarkami oraz koparkami jednonaczyniowymi o masie całkowitej do 4 ton, a także ładowarkami jednonaczyniowymi o masie całkowitej do 8 ton.
Na szczęście zdobycie tych uprawnień wcale nie musi być trudne. Osoby, które planują zostać operatorem koparko-ładowarki, muszą mieć ukończone 18 lat, posiadać aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora takich maszyn, a następnie ukończyć specjalny kurs na koparko-ładowarkę. Nie trzeba nawet posiadać prawa jazdy, choć w wielu sytuacjach może być ono później bardzo przydatne, zwłaszcza podczas przemieszczania się maszyny po drogach publicznych, poza terenem budowy.
Jak wygląda kurs na koparko-ładowarkę?
W programie kursu znajdują się zazwyczaj takie zagadnienia, jak: ogólne zasady BHP dla wszystkich urządzeń, użytkowanie i obsługa maszyn roboczych, technologia pracy na WNO, budowa i obsługa maszyn oraz technika wykonywania prac ziemnych. Uczestnicy mają też możliwość nauki obsługi koparko-ładowarki oraz pracy operatora na zajęciach praktycznych.
Dowiedzą się również jak właściwie dbać o powierzony im sprzęt. Dzięki temu kurs na koparko-ładowarkę przygotuje ich do pracy jako pełnoprawnych operatorów tych urządzeń.
Całość kursu na operatora koparko-ładowarki trwa 67 godzin. Natomiast po jego zakończeniu uczestnik musi przystąpić do egzaminu przed komisją IMBIGS. Składa się on z części teoretycznej oraz praktycznej, podczas której należy zaprezentować zdobyte umiejętności obsługi maszyny.
We Wrocławiu zdobycie kwalifikacji zgodnie z wymogami do wykonywania zawodu umożliwia Akademia Operatora. Instruktorzy to doświadczeni specjaliści z zakresu obsługi maszyn budowlanych, którzy doskonale znają specyfikę zawodu operatora koparko-ładowarki i przekazują wiedzę w przystępny i profesjonalny sposób.
Zdany egzamin uprawnia do otrzymania książki operatora maszyn roboczych z wpisem „Koparko-ładowarki, wszystkie, klasa trzecia”, a co za tym idzie pozwala na wykonywanie prac na koparko-ładowarce dowolnej wielkości oraz o dowolnej pojemności łyżki. Po ukończeniu takiego kursu w Akademii Operatora jego uczestnik nabywa również prawo do używania wszelkiego osprzętu przeznaczonego do danej maszyny jak młoty wyburzeniowe czy nożyce.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze