„Portret Młodzieńca” Rafaela Santi (1483-1520) wymieniany jest na każdej liście najcenniejszych dzieł sztuki światowego dziedzictwa, utraconych przez Polskę w wyniku II wojny światowej. Od 1945 roku los jego nie jest znany, pozostała po nim tylko pusta rama. „Portret Młodzieńca” trafił do polskich zbiorów sztuki za sprawą Księżnej Izabeli Czartoryskiej na początku XIX wieku. Dzieło Rafaela wraz z „Damą z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz „Krajobrazem z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijn stanowiło perłę kolekcji Czartoryskich. W 1945 roku obraz Rafaela zaginął na Dolnym Śląsku, a powojenne poszukiwania rozpoczęły się jeszcze w tym samym roku. Do dzisiaj dzieła nie odnaleziono. Nie wiadomo, czy zostało zniszczone, czy ocalało i znajduje się w prywatnej kolekcji.
To między innymi to dzieło miałoby się znajdować w jednej ze skrytek, jakie zamierzają sprawdzić poszukiwacze, od wielu miesięcy szukający nazistowskich depozytów w pałacu Minkowskie. Zanim jednak przekonamy się, czy im się uda, możemy na własne oczy przekonać się, jak ten obraz wyglądał.
Prezentowana na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu rekonstrukcja „Portretu Młodzieńca” Rafaela Santi wykonana przez dr. Łukasza Nawrockiego jest pierwszym tego rodzaju dokonaniem na świecie, będącym wynikiem najnowszych transdyscyplinarnych badań nad twórczością wielkiego Urbinaty - informuje Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu na swojej stronie. - Powstała na podstawie analiz i badań fizykochemicznych dzieł oryginalnych, wszystkich elementów techniki i technologii malarskiej, a także przy udziale stosowanych materiałów na pocz. XVI wieku przez Rafaela Santi. Dr Łukasz Nawrocki jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Od ponad 20 lat artysta prowadzi samodzielne studia teoretyczne i praktyczne z zakresu technik i technologii malarskich Dawnych Mistrzów, uzupełniane zagranicznymi wyjazdami studyjnymi do muzeów i galerii sztuki w Europie Zachodniej, które kontynuuje do dziś. Wykształcenie oraz dorobek artystyczny artysty ma interdyscyplinarny oraz ekspercki charakter. Twórczość artystyczna i działalność naukowo-badawcza obejmuje aktywność z zakresu malarstwa, rysunku, rzeźby, badań fizykochemicznych dzieł sztuki oraz badań nad techniką i technologią malarstwa Dawnych Mistrzów. Przyjdźcie i przekonajcie się o jego wartości. Godne miejsce na czas trwania wystawy, czyli do końca września, obraz Rafaela-Nawrockiego znalazł w zacisznym gabinecie księcia Jerzego II.
Dziś, w niedzielę 18 września, w przerwie Wieczoru Lisztowskiego, który rozpocznie się o godz. 18.00, będzie miał miejsce wernisaż tej wystawy, na którym oczywiście będzie także obecny pan dr Łukasz Nawrocki i podzieli z nami swoją wiedzą o malarstwie starych mistrzów.



Napisz komentarz
Komentarze