Czym jest waporyzacja suszu roślinnego?
Waporyzacja ziół zwana jest też inhalacją oparów suszu roślinnego. Proces ten polega na podgrzewaniu mieszanek ziołowych do temperatury wrzenia poszczególnych składników. Waporyzowanie to ekstrakcja cieplna, podczas której powstają czyste, aromatyczne wyziewy. Wydzielane opary zawierają olejki eteryczne i wdycha się je do płuc, dzięki czemu lecznicze związki roślinnego pochodzenia są dobrze przyswajane przez organizm. Czynność tę przeprowadza się za pomocą specjalnego inhalatora, czyli waporyzatora do suszu. Najbardziej zaawansowane urządzenia to waporyzator Crafty, Mighty i Volcano.
Ziołowa inhalacja, czyli nieszkodliwa aromaterapia
Początkujących amatorów ziołowych inhalacji zastanawia czy waporyzacja jest zdrowa dla płuc i całego organizmu. Główną zaletą tej formy aromaterapii jest brak substancji smolistych. Ogrzewanie mieszanki ziołowej odbywa się bez spalania surowca. W oparach nie znajdują się toksyny ani rakotwórcze substancje, na które narażeni są ludzie podczas tradycyjnego palenia ziół i kadzideł. Odparowywanie suszu to niegroźny sposób przyjmowania prozdrowotnych ziółek metodą wziewną.
Jak przeprowadzić waporyzację ziół?
Aby wykonać ziołową waporyzację należy zaopatrzyć się w ulubioną mieszankę roślinną oraz sprzęt do podgrzewania suszu. Zmielone zioła umieszcza się w komorze grzewczej i nastawia odpowiedni dla danej rośliny poziom grzania. Waporyzatory szybko wydobywają opary. Wyziewy wdycha się pomału, głęboko do płuc. Zwykle wystarczy kilka do kilkunastu wdechów aby przyjąć terapeutyczne terpeny i pozostałe składniki roślinnego pochodzenia.
Jakie zioła do waporyzacji nadają się najlepiej?
Waporyzować można każdy rodzaj ziół leczniczych. Jeżeli urządzenie do wapowania ma szeroki przedział cieplny, poradzi sobie z wszystkimi gatunkami roślin. Warto stosować ekologiczne zioła (BIO), czyli takie, które pochodzą z upraw niewspomaganych sztucznymi nawozami. Zagwarantuje to najlepszą jakość pary wodnej otrzymywanej podczas waporyzacji. Stanowczo odradza się waporyzować tytoń, który zawiera szkodliwą nikotynę i uwalnia swoje składniki w temperaturach inicjujących przypalanie liści. Urządzenia do inhalowania ziółek nie są przeznaczone do odparowywania nikotyny.
W jakiej temperaturze waporyzować zioła?
Skuteczną aromaterapię można przeprowadzić znając temperatury waporyzacji ziół, których się używa. Dostosowanie poziomu ciepła sprawi, że rośliny będą oddawać substancje czynne w sposób maksymalnie wydajny. Oto przykłady kilku gatunków ziółek, ich zastosowań i temperatur, w których należy je waporyzować:
- Babka lancetowata (Plantago lanceolata) jest dobra na kaszel i podrażnione błony śluzowe. Można ją wapować w przedziale 100 - 150°C.
- Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) jest dobry na stres i stany lękowe. Waporyzuje się go w 150 - 175°C.
- Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) ma właściwości przeciwzapalne i przyspiesza leczenie przeziębienia. Odparować ją można w 100 - 130°C.
- Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)wspomaga metabolizm, leczy niestrawność, kolki i inne problemy żołądkowo-jelitowe. Ogrzewa się go w 50 - 140°C.
- Melisa lekarska (Melissa officinalis) uspokaja i ma działanie relaksujące oraz pomaga zasypiać. Temperatura waporyzacji melisy to 130 - 150°C.
- Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) wspomaga trawienie i obniża ciśnienie krwi. Podgrzewa się ją do 100 - 125°C.
- Konopie siewne (Cannabis sativa L), czyli susz CBD zwalcza stany zapalne, niweluje stres i daje efekty odprężające. Pomaga się zrelaksować. Temperatura waporyzacji zioła konopi włóknistej wynosi 155 - 175°C.
- Mięta pieprzowa (Mentha piperita) to pobudzające zioło, które łagodzi ból głowy, niweluje nudności i działa rozkurczowo. Waporyzacja mięty zachodzi w temperaturze 150 - 175°C.
- Tymianek właściwy (Thymus vulgaris) ma właściwości antybakteryjne i pomaga w oczyszczaniu płuc. Można go inhalować w 100 - 150°C.
To tylko niektóre z szerokiej gamy leczniczych ziółek do waporyzacji. Za pomocą waporyzatorów do suszu można efektywnie ulatniać substancje aktywne zarówno z popularnych odmian (rumianek, dziurawiec, werbena, bazylia), jak i egzotycznych gatunków o unikalnym smaku (m.in eukaliptus i trawa cytrynowa). Jak przyznaje przedawca ze sklepu konopnego z waporyzatorami VaporRoom.pl zapytany o preferencje klientów - Niektórzy używają inhalatorów aby zapewnić sobie energetycznego kopa (waporyzacja yerba mate, zielonej herbaty i kawy). Z odpowiednim sprzętem nie ma żadnych ograniczeń, a świat aromaterapii stoi otworem przed użytkownikiem.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze