Młyn powstał w latach 40-tych XIX wieku. Został zbudowany i był prowadzony do II wojny światowej przez członków rodziny Hilbert. W latach trzydziestych XX wieku Młyn został rozbudowany i znacznie unowocześniony. Wyposażony został w napęd elektryczny. Należał do największych tego typu na Dolnym Śląsku. Po II wojnie światowej przez pierwsze 10 lat był w zarządzie Armii Czerwonej, a następnie użytkowany przez zmieniające się przedsiębiorstwa państwowe. Bez modernizacji i istotnych zmian w wyposażeniu pracował do końca 2016 roku.
W ramach Działalności Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego na Śląsku, Młyn ma być przekształcony w Muzeum Młynarstwa. Projekt obejmuje konserwację czynnego obiektu z pełnym zabytkowym wyposażeniem produkcyjnym z lat 30 tych XX wieku.
Podczas zwiedzania, która trwa 1,6 godziny przejdziemy wszystkie piętra i zobaczymy wszystkie etapy produkcji mąki, przy okazji dowiemy się, co znaczy, że jedna to typ 500, a druga typ 450, oraz czym mąka Wrocławska różni się od Poznańskiej i kto ją wymyślił.
*
Rodzina Hilbert pochodzi z Bielawy, gdzie Karol Zygmunt Hilbert założył pierwszy na Śląsku parowy młyn zbożowy. Po śmierci Karola Zygmunta, firmę prowadził krótko jego brat Gottlieb a następnie synowie Karola Zygmunta Herman i Hugo. Gdy uruchomiono linię kolejową z Jaworzyny Śląskiej przez Dzierżoniów do Kamieńca Ząbkowickiego, która omijała Bielawę, zdecydowano się na przeniesienie młyna do Dzierżoniowa. W 1868 roku powstaje tu młyn zbożowy. Początkowo mielono tutaj do 20 ton zboża na dobę. W 1930 roku Herman z kolejnego pokolenia linii Hilbertów dokonuje przebudowy młyna z dotychczasowego napędu parowego na tańszy napęd elektryczny. W latach 1931-1936 wybudowano spichlerz zbożowy o łącznej pojemności 6000 ton, a nowa technika zwiększyła zdolność przemiałową do 130 ton dziennie. Wtedy młyn ten był najnowocześniejszym i największym na Śląsku, a swoje produkty wysyłał nawet do Berlina czy Hamburga.
Po II wojnie światowej młyn przejęły wojska radzieckie (jest nawet pamiątka z postaci starego napisu cyrylicą "nie palić'). W roku 1951 przekazują obiekt wraz z kompletnym wyposażeniem administracji polskiej. Produkcja z krótkimi przerwami prowadzona była do 2016 roku, kiedy to Fundacja zakupuje obiekt, by w przyszłości utworzyć w nim Muzeum Młynarstwa.
Kontakt, bilety, godziny otwarcia:
Napisz komentarz
Komentarze