Obiekt wystawiła na sprzedaż Archidiecezja Wrocławska - chodzi o kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brzegu. Ogłoszenia o sprzedaży zamieszczono na kilku ogólnopolskich portalach zajmujących się nieruchomościami. Cena za metr kwadratowy - 2631,58 złotych. W skład nieruchomości wchodzi jeszcze działka o powierzchni 17,93 ara. Cena za całą nieruchomość wynosi 2 500 000 złotych.
Jak czytamy na jednym z portali (Domiportal.pl) obiekt jest wpisany do rejestru zabytków pod numerem 683/63. Inne nazwy: Kościół pofranciszkański w Brzegu, Teren oznaczony jest jako U - zabudowy usługowej (Uchwała nr VII/85/19 Rady Miejskiej Brzegu z dn. 28 marca 2019). W bezpośrednim otoczeniu znajduje się XIX wieczna architektura przemysłowa, wyremontowany budynek prokuratury, zabytkowe gotyckie, renesansowe oraz barokowe kamienice mieszczańskie. Nieco dalej, w bardzo bliskiej odległości - Rynek z odnowionym renesansowym ratuszem, renesansowy Zamek Piastów Śląskich. (...) W przypadku zakupu nie jest wymagane pozwolenie od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Nabywca zawiadamia jedynie w ciągu miesiąca WKZ o zmianie prawnej dotyczącej właściciela. Najważniejsze prace wykonane współcześnie to wzmocnienie fundamentów (2009r.), stalowa więźba dachowa, przemurowanie pęknięć i ubytków, odbudowa dwukalenicowego dachu (2013r.) rekonstrukcja pierwotnego wyglądu ściany zachodniej. W przeszłości obiekt posiadał gotyckie okna, które można przywrócić. Średniowieczny obiekt w stylach gotyckim, barokowym, zbudowany z cegły. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1285 roku. Na przestrzeni lat obiekt był rozbudowywany, odbudowywany. W roku 1527 franciszkanie opuścili klasztor. Po kilkudziesięciu latach obiekt został przebudowany na arsenał. W kolejnych latach trwały prace związane z obiektem; nowe tynki, dach. Następnie, od końca XIX wieku dawny kościół pełnił funkcję magazynową, po I wojnie światowej mieściła się w nim siedziba miejskiej straży pożarnej, w 1930r. pełnił ponownie funkcje magazynowe: magazynu sprzętu przeciwpożarowego, magazynu spółdzielni rolniczej, magazynu sklepu meblowego.
Jak tłumaczy portalowi Brzeg24.pl rzecznik prasowy Kurii Wrocławskiej ks. Rafał Kowalski, formalnie obiekt nie jest obiektem sakralnym, a zatem nie jest kościołem w sensie ścisłym: - Równie dobrze można o nim powiedzieć „była remiza strażacka” czy „były magazyn” lub „arsenał”. Przez kilkaset lat bowiem był wykorzystywany dla potrzeb świeckich instytucji. W samym Wrocławiu możemy wskazać co najmniej kilka takich budynków, które znacznie dłużej służyły jako miejsca sprawowana kultu, a dziś służą innym celom (tzw. Stary Klasztor sióstr dominikanek z kościołem św. Katarzyny, dawny kościół bernardyński czy kościół św. Anny na Piasku). Wprawdzie archidiecezja wrocławska w 2003 r. otrzymała ów (wówczas mocno zniszczony) obiekt, jednak biorąc pod uwagę bliskość czynnych kościołów w Brzegu, w tej lokalizacji miasta nie znajduje uzasadnienia tworzenie nowego punktu, w którym sprawowane by były nabożeństwa...
fot.
Napisz komentarz
Komentarze