Pozostaje także zastanowić się nad innymi kwestiami. Na przykład czy na ślub cywilny do koperty włożyć należy tyle samo pieniędzy co na ślub kościelny? Czy wszystkich gości weselnych obowiązuje ta sama kwota? Ile powinni dać rodzice młodej pary? Ile rodzeństwo, a ile rodzice chrzestni i pozostali goście?
- Ile dać do koperty młodej parze? Jakie kwoty w 2023?
- Ile dają goście weselni, ile świadkowie młodej pary?
- Ile dać na ślub cywilny?
1. Ile dać do koperty młodej parze? Jakie kwoty w 2023?
Najczęściej wskaźnikiem kwoty, jaką należy dać na wesele jest talerzyk gościa, czyli suma, jaką para młoda za niego zapłaciła. Kwota ta może być bardzo różna na weselach i zależy od restauracji, z której usług korzystają nowożeńcy. Oczywiście jest to kwota wyjściowa i do koperty pieniędzy włożyć można więcej, jednak nie wypada włożyć mniej.
Należy pamiętać, że sytuacja finansowa każdej osoby jest inna. Dodatkowo sytuację komplikuje także wysoka inflacja i wzrost cen. Dlatego najważniejsza zasada, jaką powinno się kierować, to dać do weselnej koperty tyle, na ile nas stać.
Jakie są średnie ceny za talerzyk w 2023 roku? Niestety w związku z rosnącymi stale cenami niemal wszystkich produktów, podrożały także usługi. Młode pary, które planują wesele w tym roku muszą więc zmierzyć się z dużymi kosztami organizacyjnymi. Ceny od jednego talerza mogą wahać się od 200zł do nawet 500zł. Wszystko zależy od miejsca, w którym organizowane jest przyjęcie oraz od restauracji, która zajmuje się przygotowaniem posiłków.
Trzeba zaznaczyć, że kwota za talerzyk liczona jest dla jednej osoby. Jeżeli więc na wesele wybieramy się z osobą towarzyszącą, do koperty włożymy dwa razy tyle.
Więcej szczegółów na ten temat mogą Państwo przeczytać odwiedzając portal iledać.pl, gdzie kwestie związane z wydatkami są dokładnie opisane.
2. Ile dają goście weselni, ile świadkowie młodej pary?
Warto wiedzieć, że suma, którą powinno się włożyć do koperty dla młodej pary jest zależna także od stopnia pokrewieństwa. Jeżeli goście są bliskimi osobami pary młodej do koperty wypada dać nieco więcej.
Rodzice to szczególnie bliskie osoby na weselu. Tym bardziej, że często aktywnie uczestniczą przy organizacji tej uroczystości, a nawet ją finansują. W takiej sytuacji nie powinni się martwić tym ile włożyć do koperty. Jeżeli jednak para organizuje ślub i wesele bez wsparcia finansowego rodziców, przyjęło się, że ci powinni zostawić w kopercie 1000zł. Oczywiście nowożeńcy nie będą oczekiwać konkretnej kwoty od rodziców, dlatego najlepiej, żeby zostawili tyle, na ile mogą sobie pozwolić.
Podobna kwota przypisana jest rodzicom chrzestnym. Natomiast dziadkowie mogą zostawić połowę tej kwoty, podobnie z resztą jak rodzeństwo. Dalsi krewni 300 zł, a pozostali goście weselni około 200zł, zakładając, że taka jest cena talerzyka.
3. Ile dać na ślub cywilny?
Jak sytuacja z kopertami powinna wyglądać na ślubach cywilnych? Tak naprawdę bardzo wiele zależy od przekonań, które panują w domach rodzin pary młodej. Ze względu jednak na to, że śluby kościelne to okoliczność bardziej uroczysta, uważa się że to w tych przypadkach daje się więcej do koperty, niż na ślubach cywilnych.
Po więcej informacji związanych ze ślubem cywilnym warto zajrzeć na: http://iledać.pl/ile-wypada-dac-na-slub-cywilny/.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze