Fabryka TAK, ale TYLKO w strefie
Rozbudowa Spółki "Jelcz" w planowanej lokalizacji na granicy Osiedla Laskowice i sołectwa Chwałowice budzi niepokój mieszkańców i doprowadziła do powstania Ruchu Społecznego "Fabryka TAK, ale TYLKO w strefie". Oto ich argumenty:
Mieszkańcy zaniepokojeni są brakiem klarownych, potwierdzonych przez władze samorządowe informacji związanych z przedsięwzięciem, znikomością informacji, która przenika do przestrzeni publicznej w związku z planowaną inwestycją, która nieodwracalnie zmieni ich życie i pogwałci coraz ważniejsze wartości i prawo w dzisiejszym świecie - prawo do ochrony zdrowia, do życia w bezpiecznym i czystym środowisku, nie zanieczyszczonym spalinami, substancjami toksycznymi, hałasem czy wibracjami.
Wspomniana lokalizacja inwestycji spowoduje nieodwracalne i niewyobrażalne zmiany w krajobrazie Osiedla Laskowice i sołectwa Chwałowice oraz w życiu osób, które wybrały to miejsce do życia ze względu na spokój i ciszę, a także walory przyrodnicze. Przedstawiciele Ruchu Społecznego "Fabryka w Strefie" zdecydowali się wyjść na ulicę z plakatami i ulotkami ze względu na chęć uświadomienia wszystkim mieszkańcom gminy konsekwencji, które w obecnej chwili mogą być trudne do wyobrażenia.
Ruch Społeczny przedstawia poniżej najważniejsze konsekwencje lokalizacji proponowanej przez UMiG Jelcz-Laskowice:
FABRYKA ZBROJENIOWA TO CEL BOMBARDOWANIA
Od roku żyjemy w innej rzeczywistości, za naszą granicą toczy się wojna i nie ma pewności, jak potoczą się dalsze losy, które będą tworzyć historię. Wszyscy chcemy zwycięstwa Ukrainy, jednak pod uwagę musimy brać wszystkie scenariusze i warianty. Fabryka zbrojeniowa to jeden z pierwszych celów do bombardowania w przypadku ataku na nasz kraj. To stwarza ogromne ryzyko dla rodzin mieszkających zaraz przy fabryce.
ZANIECZYSZCZENIE HAŁASEM
Obecnie nadmierne narażenie na dźwięki i hałasy stanowi nową kategorią zanieczyszczenia ze względu na zagrożenie dla ludzi, którzy są na hałas narażeni. Udowodnione naukowo skutki hałasu to negatywny wpływ na zdrowie - głównie na układ nerwowy i immunologiczny człowieka. Hałas to zwiększenie liczby zawałów serca, przedwczesne starzenie, to zmiany i anomalie dla akcji serca, ciśnienia krwi czy sposobu oddychania. Hałas to także zakłócenia snu, zmęczenie, apatia, agresja, a także mniejsza koncentracja i więcej wypadków komunikacyjnych.
Pracownicy fabryki, w której praca będzie odbywała się prawdopodobnie na 3 zmiany, ze względu na istotność dla gospodarki i celów militarnych oraz politycznych, etc., to zwiększony ruch, nie tylko samochodów osobowych, ale także ciężkiego sprzętu w trakcie budowy, a także transportu ciężarowego w trakcie funkcjonowania fabryki, a tym samym zanieczyszczenie spalinami, wibracjami i hałasem.
ZWIĘKSZENIE TRANSPORTU CIĘŻARÓWEK, KONIECZNOŚĆ WYBUDOWANIA NOWEJ INFRASTRUKTURY
Fabryka na powierzchni 40 hektarów to nawet kilkadziesiąt samochodów ciężarowych dziennie przy funkcjonującym zakładzie. Ile ciężarówek będzie woziło kruszywo, piasek pod budowę, ile wywoziło humus? Ulica Witosa, która i tak jest zakorkowana w godzinach szczytu będzie jeszcze bardziej nieprzejezdna.
A może będzie musiała powstać nowa droga, nowa linia kolejowa ze względu na kluczowe znaczenie fabryki i konieczność dobrego skomunikowania fabryki z innymi zakładami przy pracy na 3 zmianach? Którędy zostanie poprowadzone? Przez lasy, a może tereny, które zostaną wywłaszczone?
Budowa fabryki to hałas, wibracje, koparki, ciężki sprzęt, zagęszczarki, walce, kłęby ziemi w powietrzu, kontenery z zapleczem socjalnym dla pracowników budowy.
Kiedy ostatni raz widzieli Państwo budowę fabryki na 40 hektarach? Skala prac będzie ogromna.
To problemy z wjazdem i wyjazdem do Jelcza, kurz, korki, zanieczyszczenia spalinami etc.
Z pisma 56 mieszkańców do Rady Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice:
Do działki, na której ma powstać planowany zakład przemysłowy prowadzi tylko jedna droga powiatowa, która nie jest przystosowana w żaden sposób do ruchu pojazdów ciężarowych oraz do wysokiego natężenia ruchu. Rozwiązania komunikacyjne nie gwarantują alternatywnego przejazdu co będzie skutkować stałym ruchem transportu ciężkiego w pobliżu lokalnych zabudowań jednorodzinnych. Aktualna sytuacja ruchu przy ul. Chwałowickiej jest już skomplikowana, gdyż każdego dnia okoliczni mieszkańcy Laskowic,Chwałowic, Dębiny napotykają problemy z włączeniem się do ruchu, do ul. Witosa. Sytuację komunikacyjną dodatkowo komplikuje bliska lokalizacja cmentarza komunalnego, dostępnego dla wszystkich mieszkańców Jelcza-Laskowic.
EMISJA SPALIN - ZNISZCZENIE TERENÓW REKREACYJNYCH
A teraz odpowiedzmy sobie na pytanie: czy wybudowałabyś/wybudowałbyś swój dom obok fabryki zbrojeniowej? Wszyscy, którym zadaliśmy to pytanie, odpowiedzieli przecząco na to pytanie. Dlaczego zatem Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice chce sprzedać działkę pod budowę fabryki zbrojeniowej obok domów, szkoły, przedszkola, żłobka, boisk sportowych, pałacu, folwarku, a także terenów rekreacyjnych - w tym parku.
ZAKŁAD PRZEMYSŁOWY NIE W STREFIE EKONOMICZNEJ
Ruch Społeczny Fabryka "Fabryka TAK, ale TYLKO w strefie" nie sprzeciwia się rozbudowie spółki Jelcz. Ruch Społeczny sprzeciwia się zniszczeniu dotychczasowego życia mieszkańców Osiedla Laskowice i sołectwa Chwałowice. Istniejąca Strefa Ekonomiczna jest odpowiednim miejscem na tego rodzaju inwestycje w przemysł ciężki (zbrojeniowy), nie zaś teren przy ludzkich domostwach, przy szkole, przedszkolu, parku, pałacu, przy lasach i pięknych terenach pól i łąk, które wybraliśmy do życia, kierując się ciszą i spokojem.
Z listu mieszkanki Osiedla Laskowice:
"Teren na granicy Osiedla Laskowice i sołectwa Chwałowice, który władze naszego miasta oraz zarząd spółki "Jelcz" wytypowały jako jedną z docelowych lokalizacji inwestycji polegającej na budowie fabryki produkującej podwozia dla Polskich Sił Zbrojnych - to jedno z bardzo niewielu miejsc w Jelczu-Laskowicach, które posiada walory historyczne, przyrodnicze i rekreacyjne, co jest niezwykle ważne dla mieszkańców miasteczka zdominowanego przemysłowym krajobrazem, który stanowi niepożądaną "schedę " po czasach świetności Jelczańskich Zakładach Samochodowych i na co zasadniczo nikt nie ma już większego wpływu. Jednak aktualnie mamy jeszcze wpływ na zatrzymanie procesu dalszej dewastacji krajobrazu, ale przede wszystkim na przeciwstawienie się próbom odebrania mieszkańcom i ich dzieciom podstaw do bezpiecznego i spokojnego życia.
Niezwykle istotne w opinii mieszkańców, poza wspomnianymi wcześniej, są niżej wskazane argumenty, które zasadniczo wpływają na brak akceptacji przez lokalną społeczność wyboru tego właśnie terenu pod budowę fabryki przemysłu zbrojeniowego, tj. bardzo bliska odległość obiektów edukacyjno-wychowawczych i sportowych, w tym: bliskie sąsiedztwo Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Świętochowskiego, przylegającego do niej boiska sportowego tzw. "Orlika", jak też lokalizacja nowo wybudowanego żłobka i przedszkola oraz doinwestowane i pełnowymiarowe boisko sportowe klubu "Czarnych Laskowice" (wszystkie wymienione obiekty znajdują się w odległości od 200 do 500 metrów od granicy przedmiotowego terenu pod inwestycję przemysłową. Również kompleks pałacowo-parkowy jako piękny zabytek o walorach nie tylko historycznych, lecz również przyrodniczych i rekreacyjnych jest elementem tego wartościowego miejsca i krajobrazu, który chcemy ochronić przed nieprzemyślaną dewastacją.
Nie istnieją w opinii mieszkańców żadne merytoryczne argumenty, aby móc zgodzić się, że lokalizacja fabryki w ścisłym sąsiedztwie obiektów jw. oraz prężnie rozwijających się osiedli mieszkaniowych, tak na terenie Osiedla Laskowice, jak i w sołectwie Chwałowice jest decyzją w pełni przemyślaną i mającą na względzie choć w minimalnym zakresie tzw. "dobro społeczne". W odczuciu mieszkańców jedynym argumentem przychylności władz miasta co do lokalizacji fabryki na granicy Osiedla Laskowice i sołectwa Chwałowice jest aspekt ekonomiczny (wpływy do budżetu gminy), który nie jest poparty ani odpowiednimi uwarunkowaniami infrastrukturalnymi tego terenu, ani żadną strategią rozwoju miasta i gminy uzasadniającą poziom radykalności zmian we wcześniej przyjętych i obowiązujących do chwili obecnej planach zagospodarowania przestrzennego tego terenu.
Mieszkańcy Osiedla Laskowice i sołectwa Chwałowice zdecydowanie i stanowczo przeciwstawiają się w/w koncepcjom i zamierzeniom władz Jelcza-Laskowic i spółki "Jelcz" oraz są zdeterminowani do podjęcia wszelkich możliwych działań, by przekonać władze do odstąpienia od koncepcji ulokowania inwestycji Polskiej Grupy Zbrojeniowej na opisanym powyżej terenie."
Z pisma 56 mieszkańców do Rady Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice:
"Brak przemyślanej infrastruktury wyklucza wybudowanie zakładu w w/w miejscu na tak dużą skalę. Dodatkowo droga przy ul. Chwałowickiej jest tuż po rewitalizacji i naprawie nawierzchni.Wybudowano dodatkowe chodniki dla ruchu pieszego w stronę lokalnego cmentarza. Mieszkańcy osiedla Laskowice długo wnioskowali do miejskich i powiatowych władz oraz czekali na powyższą inwestycję, która teraz zostanie maksymalnie wyeksploatowana przez ruch transportu ciężkiego".
Planowana fabryka ma zostać wybudowana w lokalizacji, która docelowo nigdy nie była zagospodarowywana jako przemysłowa. W najbliższej okolicy nie znajduje się żaden inny zakład przemysłowy ani strefa produkcyjna. Osiedle Laskowice to przede wszystkim domy jednorodzinne,tereny rekreacyjne oraz działki rolne.
Decyzja UMiG Jelcz-Laskowice to pogwałcenie niezwykle ważnych i nadrzędnych wartości w życiu mieszkańców/obywateli - naszego prawa do życia w zdrowiu, prawa do ochrony zdrowia, do życia w czystym środowisku, nie zanieczyszczonym hałasem, substancjami niebezpiecznymi, czy spalinami, prawa do życia w miejscu, które sami wybraliśmy do życia - z dala od strefy ekonomicznej, przy lesie i polach.
Dopiero udało się wygrać Jelczowi-Laskowice i Chwałowicom walkę z jednym z wariantów Kolei Dużych Prędkości. Radość nie trwa jednak długo, bo pod oknami naszych domów ma powstać 40-hektarowa inwestycja, ogromne przedsięwzięcie, które nieodwracalnie zmieni nasze życie.
*
Kontakt z Ruchem Społecznym poprzez FB lub mailem: [email protected].
*
Pod oświadczeniem podpisało się kilkanaście osób, nazwiska do wiadomości redakcji
Napisz komentarz
Komentarze