Frezowanie a szlifowanie powierzchni – podstawowe różnice
Wyrównywanie posadzek betonowych to powszechne zadanie wykonywane przez ekipy budowlane. Bez względu na materiał i specyfikę projektu, posadzka zawsze powinna być równa. Wszelkie odstępstwa od tej reguły mogą zaowocować nie tylko obniżeniem standardów estetycznych, ale także zaważyć na parametrach konstrukcyjnych obiektu.
Proces usuwania nierówności można jednak podzielić na dwa rodzaje, które – wbrew pozorom – nie powinny być ze sobą utożsamiane. Pierwszy to szlifowanie podłóg, czyli prace wykończeniowe stosowane w sytuacji, gdy powierzchnia ma stosunkowo niską chropowatość. Szlifierki mogą pracować na mokro i na sucho. Rezultatem dobrze przeprowadzonych prac szlifierskich jest podłoże nie tylko równe, ale przede wszystkim gładkie, czyli o jak najniższym poziomie chropowatości.
Drugim rodzajem wyrównywania powierzchni jest frezowanie. To proces polegający na zdarciu wierzchniej warstwy betonu, która jest albo nierówno ułożona, albo stara, zużyta lub niepotrzebna. W tym wariancie wykorzystywane są zarówno ręczne, jak i mobilne frezarki do posadzek. Głównym elementem jest frez, czyli zespół ostrzy wprawionych w ruch obrotowy o bardzo dużej prędkości.
Skuteczne i uniwersalne frezowanie podłóg
Frezarka to narzędzie, które doskonale sprawdza się do profesjonalnego usuwania wszelkiego rodzaju nierówności posadzek betonowych. Można stosować ją tuż po zastygnięciu betonu po wykonanej wylewce. Skuteczność prac ostatecznie zależy jednak od doboru konkretnego narzędzia, a wybór jest niezwykle szeroki. Warto również dodać, że nowoczesne frezarki sprawdzają się świetnie zarówno w pracy z betonem, jak i kamieniem naturalnym, asfaltem czy żywicą epoksydową.
Do wyrównywania większych obszarów stosuje się podłogowe frezarki do posadzek sterowane ręcznie przez operatora. Najbardziej profesjonalne maszyny do wielkogabarytowych projektów występują w formie pojazdów kołowych, które mogą być sterowane ręczne lub zdalnie. Istotnym parametrem jest szerokość robocza, czyli pole, które realnie zostaje poddane frezowaniu oraz prędkość obrotowa. Parametry te powinny być dostosowane bezpośrednio do specyfiki danego zadania, dzięki czemu uzyska się najlepsze rezultaty.
Tekst sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze