Chlor i żelazo w wodzie
To, co może budzić wątpliwości, to charakterystyczny smak i zapach wody z kranu. Wielu z nas określa go jako bardzo charakterystyczny, a porównywany bywa do substancji metalicznej. Tymczasem metaliczny smak wody może oznaczać, że zawiera ona w sobie żelazo — jeden z naturalnych składników wody. Występowanie żelaza w wodzie jest całkowicie normalne, jednak stężenie w wodzie pitnej nie powinno przekraczać 0,2 mg/l. Innym powodem chęci zbadania wody, szczególnie wodociągowej, jest charakterystyczny posmak chloru. Woda dostarczana przez wodociągi jest chlorowana, dzięki czemu utleniają się niebezpieczne patogeny, w tym bakterie, wirusy czy grzyby. Jednak smak i zapach chlorowanej wody nie przez każdego jest tolerowany. Jeśli po zbadaniu próbki wody potwierdzi się wysoka zawartość chloru, pomocne mogą być filtry, np. te ze złożem z węgla aktywnego, które skutecznie wyeliminują charakterystyczny smak i zapach.
Uwaga na Legionellę
Woda, która jest dostarczana przez wodociągi jest wodą uzdatnioną. Oznacza to, że teoretycznie można ją spożywać bez obaw o zdrowie. Często jednak zapomina się o tym, że woda, zanim trafi do kranu, przepływa przez domową instalację hydrauliczną. A w rurach pod względem biologicznym może dziać się naprawdę wiele. Może na przykład rozwijać się biofilm, który będzie źródłem wtórnego zanieczyszczenia wody. Jednym z zagrożeniem jest bakteria zwana Legionellą. Bakteria ta zasiedla najczęściej instalacje i urządzenia, które tworzą wodny (często niezauważalny gołym okiem) aerozol z kropel wody, dlatego źródłami zakażenia są klimatyzatory, systemy nawilżające powietrze, prysznice, wanny z hydromasażem itp. Warto regularnie badać próbki wody, aby wykluczyć obecność Legionelli lub, w przypadku stwierdzenia, że woda zawiera bakterię, zastosować odpowiednie metody dezynfekcji.
Woda przemysłowa
Regularne badania wody z pewnością przeprowadzane powinny być przez zakłady przemysłowe. Dlaczego? Woda, która wykorzystywana jest do procesów technologicznych, z racji tego, że pożądana jest tu ciągłość produkcji i bezawaryjność, nie powinna mieć właściwości korozyjnych. A to może zagwarantować kontrola stężenia cząstek żelaza, które sprzyjają rdzewieniu. W przypadku wody przemysłowej nie jest również pożądane wytrącanie się z niej nadmiernych ilości osadów. Mogłoby to bowiem mieć negatywny wpływ na zastosowane w danym procesie produkcji urządzenia. Osady to nic innego jak jony wapnia i magnezu. Bywają powodem powstawania kamienia kotłowego. Wraz z tlenkami żelaza czy dwutlenkami manganu mogą też potęgować mętność wody. Specjalne stacje uzdatniania wody stosowane są zatem w wielu gałęziach przemysłu.
Własna studnia? Badaj wodę!
Jeżeli korzysta się z wody z własnego ujęcia, regularne badanie wody jest warunkiem koniecznym do tego, aby pozostawać w zdrowiu. Dlaczego? Surowa woda ze studni głębinowej czy kopanej to praktycznie gwarancja obecności w niej różnego rodzaju bakterii. Przenikają one do wody wraz z odchodami i wydzielinami zwierząt. Enterokoki w wodzie mogą stanowić poważne ryzyko dla zdrowia, doprowadzając do chorób, w tym powikłań układu moczowego. Jeżeli zaś studnia wykopana jest na terenie leżącym w bliskości zakładów przemysłowych czy niedaleko prowadzonej działalności rolniczej, w wodzie obecne mogą być też metale ciężkie czy pestycydy. Wszystko to sprawia, że właścicielom gospodarstw domowych z własnym ujęciem wody rekomenduje się badanie wody przynajmniej raz do roku.
W jaki sposób badać wodę? Najlepiej zdać się na profesjonalistów. Laboratoriumwody.com.pl oferuje bardzo wiele możliwości przebadania wody, zarówno w przypadku, kiedy zlecenia dokonuje osoba prywatna dla celów własnych, jak i w przypadku firm i czy instytucji. Zbadać można zarówno próbkę wody z własnego ujęcia, jak i z sieci wodociągowej, a także poprosić można o przeprowadzenie badania wody np. przy odbiorze budynku. Możliwe jest wykonanie całych paneli badań, jak i pojedynczych parametrów — dokonać można np. badania mętności wody, twardości czy zbadania cieczy w kierunku zawartości patogenów.
Napisz komentarz
Komentarze