Rejestracja firmy prawniczej
Oczywiście, konieczne do założenia tego rodzaju działalności wiąże się ze spełnieniem pewnych kryteriów. Taka osoba powinna przede wszystkim móc korzystać z pełni praw publicznych i mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Ponadto musi ona ukończyć wyższe studia prawnicze w Polsce lub za granicą, pod warunkiem, iż uczelnia danego kraju jest uznana przez ustawodawstwo RP. W dalszej kolejności prawnik powinien odbyć wybraną aplikację (np. radcowską, adwokacką) i zdać egzamin zawodowy. Na końcu należy ubiegać się na listę danego zawodu prawniczego (np. lista adwokatów, radców prawnych). Muszą w niej znajdować się takie dane jak imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, adres kancelarii, dane kontaktowe. Możliwe jest dodanie wzmianki o dziedzinach prawa, w których się specjalizujesz oraz określenia gotowości do prowadzenia postępowania z urzędu.
W rejestracji firmy prawniczej pomogą konsultanci dostępni: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy
Panują również określone zasady dotyczące samej siedziby kancelarii prawniczej. Powinna ona być usytuowana w reprezentatywnym miejscu, zapewniać dochowanie tajemnicy zawodowej, właściwie oznaczona i jasno wskazująca na fakt, iż usługi świadczone są przez prawnika.

Wybór formy prawnej dla prawnika
Oferowanie usług prawniczych i wykonywanie tego zawodu wiąże się z prowadzeniem działalności gospodarczej. W związku z tym, osoby związane z tą profesją są zobligowane do jej rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Wybór formy prawnej firmy dokładnie precyzuje art. 4a ust 1 ustawy Prawo o adwokaturze z 1982 r. Wg niego prawnik może wykonywać obowiązki związane ze swoim zawodem w spółkach:
cywilnych lub jawnych, gdzie wspólnikami są inni adwokaci, radcy prawni, dorady podatkowi itd.;
partnerskich, w której partnerami są inni adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi itd.;
komandytowych lub komandytowo-akcyjnych, w której komplementariuszami są inni adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi itd.
Jeśli zawód prawnika pełniony jest w jego własnej kancelarii lub spółce cywilnej, musi on zgłosić ten fakt do CEIDG poprzez złożenie odpowiedniego wniosku. Natomiast jeśli zdecyduje się on na wypełnianie swoich obowiązków zawodowych w ramach spółki prawa handlowego (tj. spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna), należy dokonać wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
Po tej czynności powinieneś(aś) wybrać odpowiedni kod PKD. W przypadku działalności gospodarczej prawnika będzie to PKD 69. 10. Z, a dokładniej rzecz ujmując:
Reprezentowanie interesów jednej strony przeciw drugiej stronie przed sądem lub innym ciałem orzekającym, prowadzone przez adwokatów, radców prawnych lub pod ich nadzorem:
- doradztwo i reprezentowanie w sprawach cywilnych,
- doradztwo i reprezentowanie w sprawach karnych,
- doradztwo i reprezentowanie w przypadkach sporów pracowniczych;
- doradztwo prawne i ogólne konsultacje, przygotowywanie dokumentów prawnych w zakresie:
- statutów, umów, porozumień i innych dokumentów związanych z prowadzeniem firm,
- dokumentacji patentowej i praw autorskich,
- przygotowywanie innych dokumentów prawnych, np.: testamentów, pełnomocnictw;
- działalność notariuszy, komorników, sędziów polubownych, rzeczników patentowych, radców prawnych, mediatorów sądowych.
W sytuacji, gdy będziesz świadczyć oferowane usługi na rzecz osób fizycznych, jesteś zobligowany(a) do ich sprzedaży z wykorzystaniem kasy fiskalnej.
Jeśli nie posiadasz numeru NIP lub REGON, bez obaw. Zostaną one od razu wyrobione podczas złożenia wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Wybór sposobu księgowości
Jak w przypadku działalności gospodarczej prawnika wygląda kwestia wyboru sposobu księgowości i opodatkowania? W istocie wiele zależy od tego, w jakiej sytuacji wyjściowej zaczynasz swoją ścieżkę kariery. Korzystne będzie skorzystanie z dedykowanej księgowości dla prawników, sprawdź: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-dla-prawnikow
W zależności od Twojej indywidualnej sytuacji selekcja form opodatkowania obejmuje:
Skala podatkowa (17%/32%) – jest to opłacalne, o ile Twoje dochody nie przekraczają 85 528 zł rocznie. Wtedy obowiązuje Cię niższa stawka podatku, z kolei powyżej tej wartości masz obowiązek zapłaty 32% podatku;
Podatek liniowy (19%) – należy dodać, iż w tym sposobie opodatkowania nie masz możliwości korzystania z ulg podatkowych i wspólnego rozliczania się z małżonkiem;
Podatek VAT – usługi świadczone przez prawników, ale także radców prawnych, biegłych sądowych itd. są objęte podatkiem 19% i w związku z tym musisz składać tzw. VAT-R. Jeżeli przedsiębiorca ma status czynnego podatnika VAT, oprócz KPiR (Księgi Przychodów i Rozchodów), musi prowadzić także ewidencję sprzedaży i zakupów VAT. Powinna ona zawierać takie informacje jak m.in. podstawa i przedmiot opodatkowania, wysokość podatku, wszelkie korekty, wartość podatku, który należy wpłacić do Urzędu Skarbowego oraz ten, podlegający zwrotowi do podatnika, dane umożliwiające identyfikację poszczególnych transakcji. Rozliczając podatek VAT co miesiąc, składa się deklarację VAT-7, natomiast jeśli kwartalnie – deklarację VAT-7K. Ponadto wysyłany jest również Jednolity Plik Kontrolny JPK_VAT, który jest zbiorem informacji o wszystkich fakturach wystawionych przez prawnika w ramach prowadzonej działalności.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (17%/15%) – jeśli podatnik osiągnął w danym roku kalendarzowym powyżej 2 000 000 euro.
Podatek odprowadzany z osiąganego przez prawnika dochodów powinien być ujęty w KPiR (Księdze Przychodów i Rozchodów). Zawiera ona wszelkie rachunki, faktury, dokumentację finansową związaną z pełnieniem obowiązków związanych z opisywana profesją. W rozliczeniach pomoże wykwalifikowany zespół biura rachunkowego: https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze